MŚ: polskie stanowisko na COP 21 w ciągu kilku dni

MŚ: polskie stanowisko na COP 21 w ciągu kilku dni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stanowisko polskiego rządu przed zaplanowanym na początek grudnia szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu będzie znane w ciągu kilku dni, nowy szef resortu zapoznaje się ze stanem spraw - poinformował w czwartek dyrektor departamentu zrównoważonego rozwoju w Ministerstwie Środowiska Jacek Mizak.

Szczyt klimatyczny w Paryżu (COP21) potrwa od 30 listopada do 11 grudnia. Jego głównym celem ma być nowe globalne porozumienie, zmierzające do ograniczenia wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Ministrem środowiska w gabinecie Beaty Szydło jest Jan Szyszko.

W ciągu najbliższych kilku dni powstanie stanowisko Polski na szczyt klimatyczny ONZ COP 21 - zapowiedział Mizak podczas spotkania zorganizowanego w Warszawie przez Koalicję Klimatyczną, a poświęconego przygotowaniom do paryskiego szczytu. Dodał, że nowy minister "zapoznaje się ze stanem spraw". "Minister poinformuje media oraz opinię publiczną o tym, z czym (do Paryża) delegacja pojedzie" - wskazał.

Mizak wyraził przekonanie, że polska delegacja pojedzie na COP21 z zamiarem zawarcia porozumienia klimatycznego. "Delegacja polska na pewno pojedzie z zamiarem, żeby to porozumienie zostało zawarte, ponieważ jest to rzeczywiście w interesie nas wszystkich" - podkreślił.

Dyrektor przypomniał, że Polska w czasie wrześniowego posiedzenia unijnych ministrów środowiska, ustalającego mandat negocjacyjny UE na Paryż, proponowała zachowanie neutralności klimatycznej.

Koncepcja neutralności klimatycznej bierze pod uwagę, że do redukcji emisji gazów cieplarnianych przyczynia się nie tylko ograniczenie spalania węgla, ale np. także sadzenie lasów.

"Naszym zdaniem jest to dużo bardziej realistyczne podejście i może się spotkać z lepszym przyjęciem przez inne strony" - zauważył.

COP - jak podkreślił - to nie tylko Unia Europejska, ale także kraje rozwijające się; grupą z największymi żądaniami będą prawdopodobnie państwa afrykańskie. Dlatego koncepcja neutralności klimatycznej, i rozwiązania w postaci magazynowania naturalnego CO2 w ekosystemach poprzez zalesianie mają szanse na poparcie - wskazał.

Mizak wyraził opinię, że jest duża szansa zawarcia porozumienia na COP21.

"Wyzwanie jest rzeczywiście wielkie. To co ma się stać w Paryżu powinno być rzeczywiście przełomem w architekturze polityki klimatycznej - mówił dyrektor. Nikt już nie kwestionuje tego, że musi coś zrobić. Jeszcze parę lat temu tak nie było - jakiekolwiek zapisy Konferencji Stron (COP), dotyczące podjęcia działań przez wszystkich spotykały się z ogromnym oporem".

Dotąd ciężar kosztów polityki klimatycznej spadał na kraje rozwinięte. Kraje rozwijające podkreślały m.in., że nie mogą odpowiadać za emisje powstałe, gdy industrializował się Zachód.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MŚ: polskie stanowisko na COP 21 w ciągu kilku dni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!