PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MŚ rozmawiało z branżą górniczą o poprawie czystości powietrza

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
23-03-2016 17:48
MŚ rozmawiało z branżą górniczą o poprawie czystości powietrza
Fot. Shutterstock

W Ministerstwie Środowisko odbyło się spotkanie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych (głównie węgla) oraz wymogów technicznych dla urządzeń grzewczych, stosowanych w sektorze bytowo-komunalnym, czyli w domach jednorodzinnych i lokalnych kotłowniach.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, w jaki sposób sprawić, by ogrzewanie w sektorze bytowo-komunalnym było mniej uciążliwe dla środowiska. Wśród dyskutowanych metod znalazło się przede wszystkim podniesienie standardów jakościowych dla domowych kotłów oraz paliw w nich stosowanych (głównie węgla). W trakcie spotkania podkreślano, że obecnie brak takich standardów sprawia, że do sprzedaży jako opał trafiają m.in. muły węglowe. Ich spalaniu w domowych piecach towarzyszy z kolei bardzo duża emisja do powietrza szkodliwych gazów i pyłów.
Wiceminister środowiska Paweł Sałek potwierdził, że będą kontynuowane rozmowy z Ministerstwem Energii oraz przedstawicielami branży urządzeń grzewczych, dotyczące możliwości podniesienia standardów dla domowych pieców i paliw w nich spalanych.

Podczas spotkania dyskutowano także o innych sposobach na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska ogrzewania w sektorze komunalnym. Przedstawiciele Instytutu Przeróbki Chemicznej Węgla (IChPW) zaprezentowali polski wynalazek, tzw. błękitny węgiel. Błękitny węgiel powstaje w procesie odgazowania węgla, podobnie jak koks. Błękitny węgiel można spalać w zwykłych, tradycyjnych kotłach węglowych. Laboratoryjne testy pokazały, że w najgorszym typu kotła centralnego ogrzewania emisja zanieczyszczeń z palenia błękitnego węgla jest dziesięć razy niższa niż ze zwykłego węgla.

Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Środowiska z inicjatywy ministra Pawła Sałka.  Było ono pierwszym z cyklu spotkań, których celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli: Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej; Michał Rospędzki z Ministerstwa Energii; Krzysztof Trzopek, prezes Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe przy Polskiej Izbie Ekologii (PIE); dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla; Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Jacek Gaciński i Łukasz Horbacz, członkowie zarządu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla; Paweł Pitera, wiceprezes BOŚ Banku; Kinga Majewska, wicedyrektor Departamentu Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska; a także eksperci wyżej wymienionych instytucji i organizacji.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


97 121 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 229 330 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 750 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP