MSP czeka na opinię MinGosp ws. ew. sprzedaży Taurona inwestorowi branżowemu

MSP czeka na opinię MinGosp ws. ew. sprzedaży Taurona inwestorowi branżowemu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) czeka na opinię Ministerstwa Gospodarki do projektu zmiany strategii prywatyzacji dla spółki Tauron Polska Energia, która dopuszczałaby sprzedaż akcji tej firmy także inwestorowi branżowemu, poinformował w wywiadzie dla agencji ISB Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę.

"Czekamy na opinię Ministerstwa Gospodarki w tej sprawie - czy się zgadza" - powiedział ISB Bury. Dodał, że jeśli opinia będzie pozytywna, to prywatyzacja tej spółki będzie mogła odbyć się też na rzecz inwestora branżowego bez konieczności zachowania pakietu kontrolnego przez Skarb Państwa.

"To na wypadek, jeśli warunki na rynkach finansowych nie będą dobre. Chcemy mieć wtedy możliwość sprzedaży akcji dla inwestora branżowego" - powiedział wiceminister.

Obecnie strategia prywatyzacji zarówno dla PGE jak i Taurona zakłada wyłącznie sprzedaż akcji przez GPW i zachowanie pakietu kontrolnego ponad 50-proc. przez SP.

W połowie czerwca wiceprezes Taurona poinformował ISB, że spółka liczy na to iż - zgodnie z rządowym programem dla energetyki - trafi na giełdę, aby pozyskać środki zewnętrzne do realizacji strategii zakładającej 30 mld zł inwestycji. Podkreślił wówczas że po debiucie Bogdanki i PGE "otworzy się ścieżka giełdowa także dla Taurona".

Według obowiązującego rządowego programu, prywatyzacja Tauronu ma odbyć się poprzez giełdę (w transzach, podobnie jak Polskiej Grupy Energetycznej - jej debiut giełdowy planowany jest jesienią br.). Ostatnio jednakże przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) deklarowali, że woleliby, aby akcje Tauronu trafiły do inwestora strategicznego. Ostatnim wymienianym terminem debiutu Tauronu na GPW był przełom 2009/2010 r.

W skład grupy Tauron, kontrolowanej przez Skarb Państwa, wchodzi m.in. Południowy Koncern Energetyczny (PKE), dystrybutorzy energii Enion i EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola, Elektrociepłownia Tychy i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Katowicach.

Zainstalowana moc elektryczna grupy to 5447 MW, a produkcja ok. 21 TWh. Energia z TPE dostarczana jest do 4 mln klientów na 17% powierzchni.

Udział firmy w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce wynosi 16%, a udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych - 26%. Grupa zatrudnia 28 tys. pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP czeka na opinię MinGosp ws. ew. sprzedaży Taurona inwestorowi branżowemu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!