MSP może opublikować nowy komunikat ws. Enei jeszcze w tym roku

MSP może opublikować nowy komunikat ws. Enei jeszcze w tym roku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że być może jeszcze w tym roku resort skarbu opublikuje nowy komunikat dotyczący procesu sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Nie ujawnił jednak, ilu inwestorów bierze udział w równoległych negocjacjach.

"Proces się toczy. Prowadzone są negocjacje równoległe (z inwestorami w sprawie sprzedaży akcji Enei - PAP). Być może jeszcze w tym roku będziemy mogli podać kolejny komunikat w tej sprawie" - powiedział szef resortu skarbu.

Zapowiedział też, że MSP nie planuje po raz kolejny przedłużać terminu wyłączności dla firmy Rafako na negocjacje ws. sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin.

MSP poinformowało w połowie listopada, że podjęło decyzję o ponownym rozpoczęciu równoległych negocjacji z dopuszczonymi do nich podmiotami w sprawie kupna 51 proc. Enei. Nie ujawniło jednak nazw firm.

Do 3 listopada wyłączność na negocjacje ws. kupna walorów poznańskiej spółki miał Kulczyk Holding. Resort skarbu zapowiadał, że jeśli oferta nie będzie zadowalająca, może wrócić do rozmów z pozostałymi zainteresowanymi. W drugiej połowie października MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych. Oprócz Kulczyk Holding, resort prowadził negocjacje z GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także EDF i czeski EPH.

MSP planuje rozliczyć transakcję sprzedaży Enei do 31 marca 2011 roku.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Należy do niej m.in. Elektrownia Kozienice.

Odnosząc się do prywatyzacji PAK i 2 kopalń Grad powiedział, że nie zamierza firmie Rafako po raz kolejny przedłużać terminu wyłączności. "Zobaczymy, co będziemy mieli +na stole+ 15 grudnia" - mówił minister. Zaznaczył, że gdyby transakcja doszła do skutku, to środki z niej uzyskane stanowiłyby raczej przychody z prywatyzacji na przyszły rok.

Pod koniec czerwca oferty wiążące w sprawie kupna 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni PAK oraz 85 proc. dwóch kopalń węgla brunatnego złożyły dwie firmy - Rafako oraz RPG Partners. Z wyścigu o prywatyzowaną przez Skarb Państwa spółkę wycofały się Enea i CEZ.

Natomiast pod koniec września wiceminister skarbu Jan Bury informował, że MSP prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży ZE PAK i kopalni węgla brunatnego Adamów oraz Konin z firmą Rafako. Pod koniec listopada resort skarbu przedłużył do 15 grudnia wyłączność dla firmy Rafako na negocjacje i zapowiedział, że jeszcze w grudniu może parafować umowę sprzedaży.

ZE PAK jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Od 1999 r. inwestorem spółki jest Elektrim, który posiada ponad 40 proc. akcji. Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to - obok KWB Bełchatów i KWB Turów - dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!