PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Multimedia Polska zaczęła sprzedaż prądu w modelu kompleksowym

Autor: wnp.pl (ICh)
28-07-2015 14:40
Multimedia Polska zaczęła sprzedaż prądu w modelu kompleksowym
fot. Andrzej Wawok

Należąca do grupy Multimedia Polska spółka Multimedia Polska Energia uruchomiła sprzedaż energii elektrycznej w modelu kompleksowym (tzw. GUD-K) na terenie całej Polski. Klienci, którzy zdecydują się na zmianę sprzedawcy prądu w takim modelu po zmianie nadal mają jedną umowę na sprzedaż i dystrybucję prądu, a rachunki regulują na podstawie jednej faktury.

Prawo energetyczne od połowy 2007 r. pozwala klientom indywidualnym na zmianę sprzedawcy prądu. Do niedawna taka zmiana oznaczała konieczność rozdzielenia tzw. umowy kompleksowej na umowy sprzedaży energii i jej dystrybucji, co pociągało za sobą konieczność regulowania rachunków na podstawie odrębnych faktur –za sprzedaż energii i za jej dystrybucję. Jakiś czas temu rynek wzbogacił się jednak o mechanizm Generalnej Umowy Dystrybucji dla usługi kompleksowej (tzw. GUD-K). Na podstawie takiej umowy łączącej sprzedawcę z dystrybutorem energii sprzedawca może na terenie tego dystrybutora sprzedawać energię odbiorcom podłączonym do jego sieci bez rozdzielania umowy kompleksowej i właśnie mechanizm GUD-K chce wykorzystać Multimedia Polska Energia.
- Sprzedaż prądu w modelu kompleksowym to istotny krok w rozwoju wolnego rynku energii elektrycznej w Polsce. Jest dla Polaków znaczącym ułatwieniem w podjęciu decyzji o zmianie sprzedawcy prądu. Redukuje formalności i pozwala oszczędzić już na etapie regulowania rachunków – zamiast dwóch opłat manipulacyjnych na przykład na poczcie czy w punktach przyjmowania opłat klienci zapłacą jedną – powiedział Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska Energia.

Multimedia Polska Energia to spółka z Grupy Multimedia Polska specjalizująca się w sprzedaży energii elektrycznej dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw z segmentu MSP. Według uzyskanych informacji Multimedia Polska Energia ma podpisane umowy GUD-K z RWE Stoen Operator, Energą Operator, PGE Dystrybucja, Enea Operator i Tauron Dystrybucja, co znaczy, że może w modelu kompleksowym sprzedawać prąd na terenie całej Polski.

Mechanizm GUD-K ciągle nie jest zbyt popularny wśród sprzedawców, a świadczy o tym liczba umów GUD-K podpisanych przez dystrybutorów energii. Przykładowo Energa Operator mniej więcej w połowie lipca br. miała podpisanych ze sprzedawcami ponad 100 generalnych umów dystrybucyjnych , a umów GUD-K dotyczących sprzedaży energii gospodarstwom domowym tylko 16. Podobnie było w przypadku Tauron Dystrybucja, który miał podpisane generalne umowy dystrybucyjne też z ponad 100 sprzedawcami, ale umowy GUD-K dotyczące gospodarstw domowych tylko z 13 sprzedawcami.

Niemniej warto zwrócić uwagę na pewną ewolucję mechanizmu GUD-K. Zasadniczo był on dedykowany odbiorcom energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, którym miał oszczędzać po zmianie sprzedawcy mitręgę wiążącą się z rozdzieleniem umów. Okazuje się jednak, że obecnie niektórzy sprzedawcy mają zawarte umowy GUD-K dotyczące sprzedaży energii odbiorcom biznesowym.

I tak na przykład Tauron Dystrybucja zawarł z Tauron Sprzedaż i Tauron Sprzedaż GZE umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej dla usługi kompleksowej umożliwiające świadczenie przez wymienionych sprzedawców usługi kompleksowej odbiorcom biznesowym. Z kolei na opublikowanej przez Enea Operator liście sprzedawców świadczących usługę kompleksową dla odbiorców innych niż odbiorcy w gospodarstwach domowych widnieje Enea.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP