Na Lubelszczyźnie powstanie Agencja Energetyczna

Na Lubelszczyźnie powstanie Agencja Energetyczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządy kilkunastu gmin położonych na Roztoczu utworzą wkrótce wspólnie pierwszą na Lubelszczyźnie Agencję Energetyczną. Jej zadaniem będzie doradzanie osobom zainteresowanym stworzeniem własnej elektrownii. Eksperci pomogą w przygotowaniu projektu, ułatwią starania o unijne pieniądze na ten cel - pisze "Gazeta Wyborcza".

Pieniądze mogą dostać m.in. właściciele gospodarstw domowych, którzy na swojej posesji chcieliby wybudować np. elektrownię wiatrową. Na podobne wsparcie będą też mogli liczyć lokalni przedsiębiorcy i samorządy.

Obecnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii na Lubelszczyźnie jest niewielkie. W regionie działa zaledwie ok. 10 elektrowni wiatrowych i 20 małych elektrowni wodnych. Najmniej popularna jest energia słoneczna. Zaledwie kilka gospodarstw domowych wykorzystuje ją do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.

Na zlecenie urzędu marszałkowskiego eksperci opracowali w 2006 r. specjalny raport dotyczący rozwoju energii alternatywnej na Lubelszczyźnie. Wynika z niego, że w województwie warto inwestować w odnawialne źródła energii. Niektóre z nich są już wykorzystywane.

Zdaniem ekspertów wschodnie tereny województwa są najlepiej nasłonecznionymi w Polsce. Średnie roczne zachmurzenie nieba jest najniższe w kraju (na poziomie poniżej 65 proc.). Miejscowości, w których wykorzystywana jest energia słoneczna (głównie do ogrzewania pomieszczeń i wody), to m.in. Biłgoraj, Ryki, Koniuchy, Susiec, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnobród i Międzyrzec Podlaski. W miesiącach letnich baterie słoneczne mogą dostarczyć 90-100 proc. ciepłej wody. W miesiącach zimowych 10-15 proc.

Zasoby wodno-energetyczne województwa lubelskiego wynoszą 707,22 gigawatogodzin, co stanowi około 3 proc. zasobów energetycznych kraju. Obecnie największa elektrownia wodna na Lubelszczyźnie jest w miejscowości Nielisz. Wybudowana przy sztucznym zalewie, z dopływem rzeki Wieprz, ma moc ponad 400 kilowatów.

Udział energii wiatrowej w kraju jest szacowany na ok. 0,017 proc. całkowitej produkcji energii. Na terenie województwa lubelskiego jest obecnie kilka elektrowni wiatrowych w postaci pojedynczych wiatraków, m.in. w Okunince (gm. Włodawa), Prawiednikach (gm. Głusk), Kocku, Krynicach, Rokitnie (gm. Lubartów), Czesławicach (gm. Nałęczów) i Niwie Babickiej (gm. Ryki).

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!