XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na wniosek Polski ministrowie środowiska omówią opóźnienie aukcji CO2

Na wniosek Polski ministrowie środowiska omówią opóźnienie aukcji CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Cypryjska prezydencja i KE przyjęły w środę polski wniosek, by na radzie ministrów środowiska UE 25 października omówiono plan zmian w terminarzu aukcji CO2 - dowiedziała się PAP. Polska nie chce, by KE decydowała, ile pozwoleń na emisję CO2 trafi na rynek.

O zgodzie na polski wniosek poinformowało PAP Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.

By zaradzić niskiej cenie pozwoleń na emisję CO2 na unijnym rynku handlu emisjami (ETS), Komisja Europejska pod koniec lipca zaproponowała tzw. back-loading, czyli "opóźnienie" sprzedaży części pozwoleń. Chodzi o zmniejszenie ich liczby na rynku w latach 2013-2015, by o tyle samo zwiększyć ją w kolejnych latach do 2020 r. Ponadto KE ma do końca roku zaproponować trwałe środki naprawy ETS, co najpewniej będzie oznaczać usunięcie z rynku na stałe nadmiernej - zdaniem KE - liczby pozwoleń na rynku.

By doszło do opóźnienia aukcji, kraje UE i PE muszą zgodzić się na zmianę w dyrektywie o ETS uprawniającą KE do "dostosowywania" harmonogramu aukcji, gdy uzna to za stosowne z punktu widzenia funkcjonowania ETS. Ponadto ustaloną po konsultacjach z krajami UE liczbę "opóźnionych" pozwoleń musi zatwierdzić komitet ds. zmian klimatycznych złożony z ekspertów z krajów UE pod przewodnictwem KE.

Polska od początku sprzeciwia się ingerencji na rynku ETS. Na początku września list w tej sprawie do komisarza UE ds. energii wysłał wicepremier Waldemar Pawlak. Ponadto Polska obawia się "arbitralnych" decyzji KE ws. terminarza aukcji, bo - w jej opinii - takie prawo da jej zmiana dyrektywy o ETS. Jak mówił niedawno w Brukseli minister środowiska Marcin Korolec, nie tylko Polsce nie podoba się takie uprawnienie.

Wiele krajów (m.in. Francja, Wielka Brytania i Dania) popiera jednak zmniejszenie liczby pozwoleń na emisję CO2. W sprawie podzieleni są Niemcy.

W połowie sierpnia wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Philipp Roesler oświadczył w Warszawie, że Niemcy sprzeciwiają się administracyjnej ingerencji w europejski rynek handlu uprawnieniami do emisji CO2, która sztucznie zawyżyłaby ich cenę.

KE przesłała w lipcu do konsultacji trzy opcje do wyboru: zmniejszenie liczby pozwoleń w latach 2013-2015 o 1,2 mld, 900 mln lub 400 mln. Jedno pozwolenie odpowiada emisji jednej tony CO2. Obecnie przewidziana jest sprzedaż 3,5 mld pozwoleń w latach 2013-2015.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na wniosek Polski ministrowie środowiska omówią opóźnienie aukcji CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!