XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nadal bez porozumienia na konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju

Nadal bez porozumienia na konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo upływu wyznaczonego terminu, ciągle nie ma porozumienia w sprawie treści końcowego dokumentu konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju Rio+20 . Główny spór dotyczy sposobu realizacji postanowień konferencji.

Chodzi m.in. o realizację tzw. SDG - celów zrównoważonego rozwoju, a główny spór toczą o to z jednej strony Unia Europejska, z drugiej - tzw. grupa G-77, czyli ponad 130 rozwijających się państw plus Chiny.

Występująca również w imieniu Polski UE uważa, że proponowane w dokumencie cele są za mało ambitne i zawierają za mało rozwiązań, które promuje sama Unia. UE chciałaby też realizacji SDG jak najmniejszym kosztem i w jak najprostszy sposób.

Z kolei G-77 stoi na stanowisku, że należy zbudować odpowiednie instytucje, a sam proces realizacji celów uzgadniać i zatwierdzać w odpowiedniej procedurze, czyli m.in. w trakcie negocjacji na szczeblu międzyrządowym.

Częścią tego sporu jest również zapisana w negocjowanej wersji dokumentu końcowego propozycja oparcia się przy realizacji celów na zasadzie tzw. CBDR (Common But Differentiated Responsibilities), zgodnie z którą każdy kraj dba o realizację porozumień w stopniu, na jaki może sobie pozwolić w związku ze stopniem rozwoju, zamożności itd. Już we wcześniejszych fazach negocjacji na konferencji Rio+20 stosowanie tej zasady kwestionowały państwa rozwinięte, argumentując, że w praktyce oznacza to, że proporcjonalnie poniosą znacznie większe koszty całego procesu.

Zgodnie z planem konferencji Rio+20, porozumienie miało być wynegocjowane przez kraje członkowskie ONZ do piątku. Kiedy to się nie udało, Brazylia - jako gospodarz - poddała pod dyskusję w sobotę własną wersję. Termin osiągnięcia porozumienia wyznaczono na poniedziałek, jednak nie udało się go dotrzymać. Końcowy dokument miał być przyjęty na zaczynającym się w środę spotkaniu na szczycie szefów państw i przedstawicieli rządów.

Konferencja Rio+20 w założeniu ma przyjąć dokument o charakterze politycznym, bez mocy prawnej - dobrowolne zobowiązanie się państw członkowskich do wprowadzania określonych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. dążenia do zmiany gospodarki na "zieloną" - lepiej gospodarującą surowcami i bardziej przyjazną środowisku.

Sam zrównoważony rozwój rozumie się jako proces oparty na trzech ściśle powiązanych filarach: rozwoju gospodarczym i rozwoju społecznym - m.in. walce z biedą, poprawie standardów życia - przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadal bez porozumienia na konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!