Naukowcy: bez redukcji CO2 nie ograniczy się zmian klimatycznych

Naukowcy: bez redukcji CO2 nie ograniczy się zmian klimatycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgiel spalany w elektrowniach bez instalacji CCS nie pozwoli utrzymać wzrostu temperatur na świecie na poziomie nieprzekraczającym 2 st. C. do końca wieku - ostrzegają naukowcy w stanowisku przedstawionym w poniedziałek na konferencji prasowej podczas COP19 w Warszawie.

Chodzi o technologię CCS (Carbon Capture and Storage), promowaną przez Komisję Europejską, jako jeden ze sposobów ograniczania emisji CO2 do atmosfery. Polega ona na wychwyceniu różnymi metodami dwutlenku węgla (CO2), powstającego w wyniku spalania paliw kopalnych, a później jego skropleniu, przetransportowaniu do miejsca składowania i wtłoczenia do izolowanej formacji geologicznej w celu trwałego przechowania.

"System energetyczny musi się dramatycznie zmienić do 2050 r., co znaczy, że skala wykorzystania węgla bez CCS musi się zmniejszyć mniej więcej od 80 do 90 proc. Dopiero to oznacza, że emisje ze spalania węgla będą mogły naprawdę szybko maleć. Budowa jakiejkolwiek elektrowni węglowej bez systemu CCS oznacza, że za 40 lat (kiedy zgodnie z międzynarodowymi planami redukcji CO2 trzeba będzie znacząco obniżyć emisje tego gazu - PAP) po prostu się ona nie sprawdzi" - tłumaczył jeden z autorów opracowania, dr Bert Metz z European Climate Foundation na konferencji zorganizowanej przez organizacje pozarządowe podczas szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie.

Dodał, że zmiana systemu energetycznego ma związek z przeciwdziałaniem dalszemu ociepleniu. Według agend ONZ przy wzroście temperatury wyższym niż 2 st. C koszty przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatycznych będą rosnąć lawinowo. Autorzy stanowiska, 27 naukowców z międzynarodowych ośrodków badawczych i uczelni, uznali za fałszywe tezy przedstawicieli przemysłu węglowego, że problem zmian klimatu można rozwiązać dzięki "efektywności węglowej". Określenie to oznacza takie technologie spalania, które pozwalają jak najlepiej wykorzystać kaloryczność węgla, a jednocześnie powodują jak najmniejsze emisje dwutlenku węgla do atmosfery.

Naukowcy przekonują jednak, że nawet nowoczesne elektrownie, ale bez technologii CCS mogą sprawić, że przekroczymy limit ocieplenia uznany za dopuszczalny. Jak dodają, wpuszczenie do atmosfery ponad 2 tys. gigaton dwutlenku węgla pochodzącego z rozpoznanych dziś zasobów węgla może sprawić, że przekroczymy obecny, globalny budżet węgla o ok. tysiąc gigaton CO2.

Podczas tej samej konferencji Ruth Davis z brytyjskiego Greenpeace'u skrytykowała bezproduktywność szczytu COP. "Wiele czasu spędzamy, tworząc maszynerię nowego reżimu klimatycznego i konstruując twory niezbędne do tego, by przekształcić światową gospodarkę w gospodarkę opartą na węglu w stopniu mniejszym, niż dziś. Ale ta maszyneria, jaką tu budujemy, jest głucha, jej tryby nie pracują" - mówiła. Jej zdaniem wśród przedstawicieli rządów różnych krajów, obecnych na COP, nie ma dość woli, "by te maszyny wreszcie ruszyły".

"Prędzej czy później ci najbardziej narażeni na skutki zmian klimatu - i ci, którzy chcieliby transformacji gospodarki - odejdą od procesu, który nic dla nich nie wnosi" - ostrzegała Davis.

"Australijski rząd ogłosił, iż nie jest przygotowany, by wpłacić bardzo ograniczone kwoty niezbędne, by pomóc biednym w przystosowaniu do skutków zmian klimatu i pomóc im przekształcić gospodarki. To dla nich policzek. Nie dziwne, że ludzie zaczynają się zastanawiać +po co tu w ogóle jesteśmy?+. Państwa i ich ministrowie muszą pokazać, że ten COP to coś więcej, jak targi przemysłu wydobywczego. A tak to z boku wygląda" - mówiła.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy: bez redukcji CO2 nie ograniczy się zmian klimatycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!