Nawet 18 mld euro z EU ETS na inwestycje w polskiej energetyce... Tylko czy uda się po nie sięgnąć?

Nawet 18 mld euro z EU ETS na inwestycje w polskiej energetyce... Tylko czy uda się po nie sięgnąć?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szacujemy, że krajowa energetyka w latach 2021-2030 mogłaby mieć do wykorzystania maksymalnie około 900 mln uprawnień do emisji CO2 - mówi Maciej Burny, dyrektor Departamentu Relacji Międzynarodowych PGE Polska Grupa Energetyczna. - Licząc zachowawczo, czyli średniorocznie po 20 euro za uprawnienie, daje nam to kwotę około 18 mld euro.

Komisja Europejska poinformowała 9 listopada, że Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zmian w unijnym systemie handlu emisjami (EU ETS) na okres po 2020 r. Jak generalnie ocenia pan to porozumienie z punktu widzenia interesów polskiej energetyki?


- Trzeba zacząć od tego, że już dawno Rada UE i Parlament Europejski ustalili, a przywołane porozumienie to potwierdziło, iż mają zostać wprowadzone regulacje, które faktycznie zaostrzają cel redukcji emisji w EU ETS na okres 2021-2030 z 43 proc. ustalonych przez Radę Europejską w 2014 roku do około 54 proc. w stosunku do roku 2005. Tak, w praktyce będzie bowiem działał mechanizm wycofywania z rynku do tak zwanej rezerwy stabilizacyjnej w latach 2019-2023 uprawnień do emisji CO2 24 proc. wolumenu uprawnień będących w obrocie, zamiast pierwotnie proponowanych przez Komisję Europejską 12 proc. Następnie od 2023 r. uprawnienia znajdujące się w rezerwie będą kasowane.

Ten mechanizm to główny czynnik cenotwórczy CO2, bo spadek podaży uprawnień do emisji z całą pewnością będzie oznaczał wzrost ich cen. Wskazaliśmy więc, że skoro tak bardzo zmieniają się uzgodnienia co do celu redukcji, to wartość kompensacji, która była uzgodniona w 2014 roku, też powinna zostać zmieniona. Zaproponowaliśmy, żeby wzrósł zarówno zakres derogacji, czyli pula darmowych uprawnień do emisji CO2 dla energetyki, jak i budżet funduszu modernizacyjnego, a także to, by mechanizmy podziału tych środków były neutralne technologicznie. Na definitywną ocenę reformy EU ETS jeszcze za wcześnie, gdyż proces uzgodnień nie jest jeszcze formalnie sfinalizowany. Ale wstępnie oceniamy, że nie wszystko poszło po naszej myśli.

Co proponowaliście, a uwzględniono w porozumieniu Rady UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie derogacji?


- Zaproponowaliśmy, żeby podnieść poziom derogacji z 40 do 60 proc. uprawnień krajowej puli aukcyjnej i takie rozwiązanie przewiduje porozumienie zawarte między Radą UE i PE. To więc możemy zapisać na plus. Szacujemy, że gdyby polski rząd zgodził się na takie rozwiązanie, bo ostatecznie to rząd zdecyduje, czy i jaka pula darmowych uprawnień do emisji CO2 przypadnie energetyce na lata 2021-2030, to w tym okresie sektor mógłby liczyć maksymalnie na około 440 mln uprawnień z tytułu derogacji.

W dalszej części rozmowy m.in. o tym, na jakich zasadach mają być przydzielane derogacyjne uprawnienia w okresie 2021-2030 oraz odpowiedzi na ważne pytania dotyczące konsekwencji zmian w unijnym systemie handlu emisjami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nawet 18 mld euro z EU ETS na inwestycje w polskiej energetyce... Tylko czy uda się po nie sięgnąć?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!