NBP: w drugim kwartale spadło tempo wzrostu płac

NBP: w drugim kwartale spadło tempo wzrostu płac
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Roczne tempo wzrostu płac w gospodarce w drugim kwartale br. obniżyło się do 3,1 proc. - podał w środę Narodowy Bank Polski w kwartalnym raporcie dotyczącym rynku pracy. Zaznaczono jednak, że dalsze osłabienie dynamiki w trzecim kwartale jest mało prawdopodobne.

W raporcie czytamy, że dane z sektora przedsiębiorstw za pierwsze dwa miesiące kolejnego kwartału wskazują jednak na ponowne przyśpieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń, co pozwala oczekiwać, że w trzecim kwartale br. "wzrost wynagrodzeń widoczny będzie także w danych dla całej gospodarki".

W raporcie wskazano, że roczny wzrost zatrudnienia wg BAEL wyraźnie wyhamował (o 0,5 pkt proc. do 1,2 proc. rdr), a jego poziom nieznacznie obniżył się względem poprzedniego kwartału. "Skompensowane to zostało wzrostem przeciętnie przepracowanej w tygodniu liczby godzin" - dodano.

"Po raz pierwszy od dwóch lat wzrost zatrudnienia dotyczył głównie kontraktów zawieranych na czas nieokreślony. Oznaczać to może rosnące zapotrzebowanie ze strony firm na pracowników, z którymi pracodawcy chcą się związać na dłużej" - czytamy.

"Niemniej jednak gorsze dane o liczbie pracujących wpłynęły na obniżenie prawdopodobieństwa znalezienia i wzrost ryzyka utraty pracy" - zaznaczył bank centralny.

Z danych NBP wynika ponadto, że podaż pracy obniża się od początku 2015 r., co wynika nie tylko ze zmniejszającej się liczby osób w wieku produkcyjnym, ale głównie z wyhamowania wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. "Oznacza to odwracanie się tendencji wzrostowej, obserwowanej od 2007 r." - napisano.

Wskazano też, że w dalszym ciągu obserwowany jest spadek stopy bezrobocia wg BAEL. "W II kw. 2015 r. ukształtowała się ona na poziomie równym 7,5 proc. (po odsezonowaniu), zbliżając się tym samym do swojego historycznego minimum z 2008 r. (7,0 proc.). Niestety, w coraz większym stopniu spadek ten wynika z obniżania się aktywności zawodowej" - podał NBP.

Z opublikowanych danych wynika też, że niższe tempo wzrostu wynagrodzeń i rosnąca wydajność pracy doprowadziły w drugim kwartale br. do wyraźnego spadku dynamiki jednostkowych kosztów pracy - z 2,2 proc. rdr w notowanych w pierwszym kwartale tego roku do 1,0 proc. rdr.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!