NFOŚiGW: będą pieniądze na inteligentne sieci energetyczne

 NFOŚiGW: będą pieniądze na inteligentne sieci energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 2020 r. w Polsce mają powstać inteligentne sieci energetyczne, dzięki którym zużycie prądu zmniejszy się nawet o 10 proc. Projekt wspierania finansowego budowania takich sieci ruszył w piątek w Warszawie. Pierwsze konkursy mają być ogłoszone za rok.

Inteligentne sieci energetyczne są wyposażone w nowoczesne liczniki, przełączniki, rejestratory itp., które umożliwiają wymianę informacji między elementami systemu i w efekcie zmniejszenie utraty energii podczas przesyłu.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jan Rączka zapowiedział w piątek podczas forum "Energia-efekt-środowisko", że do końca czerwca powstanie projekt programu "Inteligentne sieci energetyczne". Do opracowania założeń programu powołano specjalną grupę roboczą.

"Środki na realizację programu będą pochodziły z Urzędu Regulacji Energetyki, z pieniędzy pobieranych od dystrybutorów elektryczności za niedopełnienie obowiązku dostaw elektryczności z odnawialnych źródeł energii" - wyjaśnił Rączka. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, jaka kwota zostanie przekazana na realizację programu i na jakie konkretnie działania będzie można uzyskać dofinansowanie. "To wszystko będzie przedmiotem dyskusji. Chcemy dać znaczne wsparcie finansowe, ale też adekwatne do potrzeb" - dodał.

Minister Środowiska Andrzej Kraszewski powiedział, że obejmując tekę szefa resortu wiedział, że największym wyzwaniem będzie klimat i energetyka, która w kontekście zmian klimatycznych i członkostwa w UE będzie musiała ulegać zmianom. "Moją rolą będzie, razem z premierem Pawlakiem, by te zmiany powodowały unowocześnienie naszego potencjału wytwórczego. By to nowoczesność powodowała także ochronę środowiska" - powiedział minister.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora powiedział, że z przyjętych przez Polskę zobowiązań wynika, że musimy wdrożyć inteligentne sieci energetyczne do 2020 r. Ocenił, że mogą one działać w naszym kraju nawet wcześniej - w 2015-2017 r. "Wprowadzenie systemu jest szansą na demonopolizację rynku energii elektrycznej, na odzyskanie obywatelskiej kontroli nad energetyką. Jest szansą na to, żebyśmy zapanowali nad zużyciem energii w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach" - powiedział Swora.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zauważyła, że inteligentne sieci energetyczne nie mogą działać bez sieci telekomunikacyjnych. Podkreśliła, że obecnie w Polsce infrastruktury telekomunikacyjnej jest za mało, co dostrzega Komisja Europejska, przyznając znaczne sumy na nadrobienie zaległości. "W ramach tych środków zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1,3 mld euro. Dodatkowo w ramach współpracy UKE i Telekomunikacji Polskiej zostanie wybudowana sieć o wartości ok. 1 mld euro" - powiedziała. Dodała, że w 2015 r. prawdopodobnie nie będzie już barier telekomunikacyjnych dla budowy inteligentnych sieci energetycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!