XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NFOŚiGW zrezygnował z prywatyzacji Geotermii Podhalańskiej

NFOŚiGW zrezygnował z prywatyzacji Geotermii Podhalańskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zrezygnował z prywatyzacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. - powiedział w piątek PAP rzecznik Funduszu Witold Maziarz.

NFOŚiGW jest właścicielem 88 proc. akcji Geotermii Podhalańskiej. Pozostałe akcje należą do siedmiu samorządów z Podhala; najwięcej - 7 proc. - ma Zakopane, udziały wynoszące mniej niż 1 proc. akcji należą do gmin: Szaflary, Biały Dunajec, Poronin, Nowy Targ, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska.

Podhalańskie samorządu są pozytywnie zaskoczone decyzja Funduszu. "To bardzo dobra wiadomość dla udziałowców, ponieważ będziemy chcieli wystąpić z wnioskiem o komunalizację przedsiębiorstwa. Geotermia i jej rozwój to być albo nie być dla Zakopanego" - powiedział burmistrz miasta Janusz Majcher i dodał, że dzięki komunalizacji mogą pojawić się nowe, pozarządowe źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstwa.

Pod koniec 2012 r. NFOŚiGW informował PAP, że Geotermia jest już firmą rentowną i do jej funkcjonowania Fundusz nie musi dopłacać, a zakładany przy powoływaniu spółki efekt ekologiczny został osiągnięty, dlatego zdecydowano o prywatyzacji przedsiębiorstwa.

Geotermia Podhalańska jest pierwszym tego typu przedsiębiorstwem ciepłowniczym w Polsce. Spółka powstała w 1993 roku z inicjatywy NFOŚiGW. W 1994 roku uruchomiono pierwszą, pilotażową geotermalną instalację grzewczą dla wsi Bańska Niżna.

Według danych Geotermii Podhalańskiej, dzięki dotychczasowej działalności spółka osiągnęła znaczący efekt ekologiczny. Pomiędzy latami 1999 a 2011 emisja CO2 do atmosfery zmniejszyła się o 298,82 tys. ton. Dzięki ekologicznej energii została również zredukowana emisja tlenku siarki oraz zmniejszył się, widoczny zwłaszcza w zimie nad Zakopanem, pył zawieszony tzw. smog. Ciepło z wnętrza ziemi pokrywa około 35 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w Zakopanem.

W listopadzie ubiegłego roku Geotermia Podhalańska uruchomiła trzeci odwiert, który zwiększył moc ciepłowni o ok. osiem megawatów, co stanowi 50-proc. wzrost w stosunku do dotychczasowej mocy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NFOŚiGW zrezygnował z prywatyzacji Geotermii Podhalańskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!