"Nie pora nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"

"Nie pora nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef komisji spraw zagranicznych francuskiego Zgromadzenia Narodowego Axel Poniatowski powiedział PAP w środę, że nie nadszedł jeszcze czas, aby UE zaostrzyła obecne cele redukcji emisji CO2 i aby unijni partnerzy nakłaniali do tego przeciwną temu Polskę.

Zdaniem Poniatowskiego, reprezentanta rządzącej we Francji centroprawicowej UMP, nie należy oczekiwać, że Polska podczas swojej prezydencji odstąpi od sprzeciwu w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach.

Na ostatnim spotkaniu ministrów środowiska krajów UE w Luksemburgu Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji rady UE nt. ambitnej ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r., co spotkało się z krytyką niektórych zachodnich dyplomatów, a także obrońców środowiska.

"Nasz wysiłek powinien skupić się na tym, aby osiągnąć cele (redukcji emisji CO2) już ogłoszone. Jeśli Polska będzie pracować w tym kierunku podczas swojej prezydencji z innymi krajami europejskimi, to ten fakt jest już ważny" - podkreślił w rozmowie z PAP Poniatowski. Dodał, iż "nie sądzi, że nadszedł moment, aby zaostrzyć te cele".

Wyjaśnił, że UE znajduje się wciąż w kryzysie finansowym i gospodarczym, a - jego zdaniem - wyznaczanie sobie ambitniejszych celów redukcji gazów cieplarnianych "nie jest najlepszym sposobem ożywienia gospodarki".

"Wyznaczyliśmy już sobie cele, które są dość trudne do osiągnięcia" - powiedział Poniatowski. Przypomniał, że Unia Europejska zobowiązała się do zredukowania poziomu emitowanych gazów cieplarnianych do 2020 roku o 20 proc.

Polska jest często we francuskich mediach określana jako "hamulcowy" w walce z globalnym ociepleniem. Francuska minister ds. ekologii Nathalie Kosciusko-Morizet zganiła ostatnio w ironicznym tonie Węgry i Polskę - kraje sprawujące w tym roku prezydencje - za to, że "nie są one szaleńczo zafascynowane" kwestiami klimatycznymi. Polski rząd wielokrotnie zajmował negatywne stanowisko w sprawie ewentualnego podniesienia celu redukcji emisji w UE z 20 do 30 proc.

Na przełomie listopada i grudnia 2011 r. podczas polskiej prezydencji odbędzie się światowy szczyt klimatyczny w Durbanie w RPA. Polski minister środowiska ma tam prezentować unijne stanowisko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Nie pora nakłaniać Polskę do ambitniejszej redukcji CO2"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!