Niemcy chcą unii energetycznej?

Niemcy chcą unii energetycznej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wpływowy polityk chadecji przestrzega przed uzależnianiem się od Rosji i proponuje, by członkowie UE solidarnie dzielili się zasobami.

Hasła rzucone przez Andreasa Schockenhoffa, wiceszefa frakcji CDU/CSU w Bundestagu i zarazem pełnomocnika rządu ds. stosunków z Rosją, przypominają pomysł energetycznego NATO lansowanego w 2006 r. przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Wówczas Niemcy zdecydowanie odrzucili polski pomysł. Dziś tezy Schockenhoffa stały się częścią "Programu bezpieczeństwa energetycznego" niemieckiej chadecji.

W dokumencie, do którego dotarły "Gazeta" i PAP, polityk CDU proponuje wprost, by stworzyć europejską unię bezpieczeństwa energetycznego. - Nie możemy dopuścić do tego, byśmy stali się dla państw takich jak Rosja piłką w rozgrywkach ich polityki energetycznej - pisze.

Żąda on, by Unia Europejska wprowadziła solidarność energetyczną: - Atak na zaopatrzenie energetyczne jednego partnera to atak na wszystkich - stwierdza polityk. I dodaje, że Europa nie może pozwolić sobie na nieskoordynowane, dwustronne kroki. Jako przykład podaje tu postępowanie Węgier i Bułgarii, które wbrew unijnej polityce energetycznej przystały na budowę South Stream - podwodnego gazociągu, który Gazprom chce pociągnąć po dnie Morza Czarnego. - Bezpieczeństwo energetyczne wymaga, byśmy zwarci występowali wobec państw trzecich - konkluduje Schockenhoff.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy chcą unii energetycznej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!