Niemcy i Polska wracają do rozmów o łącznikach energetycznych

Niemcy i Polska wracają do rozmów o łącznikach energetycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Możliwość budowy łączników sieci energetycznych między Polską a Niemcami będzie jednym z tematów czwartkowego spotkania polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii - powiedział w środę PAP Detlef Dauke z niemieckiego ministerstwa gospodarki.

Dauke, który jest dyrektorem wydziału polityki energetycznej resortu gospodarki w Berlinie, spotka się w czwartek w Warszawie z wiceminister gospodarki Joanną Strzelec-Łobodzińską.

Początkowo planowano, że niemieckiej delegacji przewodniczyć będzie sekretarz stanu Jochen Homann. Musi on jednak pozostać w Niemczech ze względu na aktualne problemy, związane m.in. z trudną sytuacją spółki motoryzacyjnej Opel.

Dauke powiedział, że rozmowy dotyczyć mają kwestii związanych z europejską współpracą energetyczną oraz tematów dwustronnych, z których najważniejsze są trzy: wymiana energii elektrycznej, interkonektory oraz bezpieczeństwo zaopatrzenia w surowce energetyczne.

"W trakcie rozmów okaże się, czy poruszymy temat nowych projektów, w tym gazociągów" - powiedział Dauke.

Z kolei według polskich źródeł dyplomatycznych w Berlinie rozmowy mają dotyczyć m.in. zaniechanych projektów, takich jak rewers na gazociągu jamalskim, który pozwoliłby - w razie zakłóceń dostaw do Polski - na odwrócenie kierunku przesyłu rosyjskiego gazu, płynącego Jamałem do Niemiec.

Takie rozwiązanie byłoby "polisą ubezpieczeniową, którą się kupuje po to, by jej nigdy nie zastosować" - twierdzą polskie źródła.

Pomysł rewersu na gazociągu jamalskim nie jest nowy. Kilka lat temu projekt upadł, gdyż rosyjski Gazprom uzależniał swoją zgodę na jego realizację od zmian na swoją korzyść w statucie spółki EuRoPol Gaz.

Za umożliwieniem odwrócenia kierunku przesyłu gazu w rurociągach w UE opowiedział się w zeszłym tygodniu w Brukseli niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. Jego zdaniem rozwiązanie takie ułatwiłoby wypełnianie zobowiązań związanych z solidarnością energetyczną.

Jego zdaniem w sytuacjach kryzysowych w pierwszym rzędzie odwołać się należy do współpracy regionalnej, zanim inicjatywa przekazana zostanie na poziom całej UE. Według komunikatu ministerstwa gospodarki Guttenberg podkreślił również, że solidarność energetyczna nie działa w jednym kierunku i wymaga konstruktywnego podejścia oraz wysiłków wszystkich krajów.

Polsko-niemiecki dialog energetyczny jest kontynuacją inicjatywy premiera Donalda Tuska i kanclerz Angeli Merkel. Ostatnie spotkanie w ramach polsko-niemieckiej grupy ds. energii odbyło się w lutym 2008 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy i Polska wracają do rozmów o łącznikach energetycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!