Niemcy mówią "NIE" renegocjacji porozumienia paryskiego

Niemcy mówią "NIE" renegocjacji porozumienia paryskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecka minister środowiska Barbara Hendricks oświadczyła w czwartek w Berlinie, że celem konferencji klimatycznej COP23 w listopadzie w Bonn będzie zasygnalizowanie prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że porozumienie paryskie nie podlega renegocjacji.

  • Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.
  • Trump ogłosił na początku czerwca decyzję o wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.
  • Konferencja klimatyczna ONZ w Bonn (COP23) odbędzie się w dniach od 6 do 17 listopada.

- Z politycznego punktu widzenia w Bonn chodzi o to, by reszta świata wysłała Trumpowi sygnał świadczący o jedności co do tego, że porozumienie paryskie nie podlega renegocjacji - powiedziała Hendricks.

Szefowa resortu zaznaczyła, że społeczne poparcie dla ochrony klimatu jest tak silne, że nawet administracja Trumpa "nie zdoła powstrzymać tego trendu".

W konferencji COP23 w Bonn uczestniczyć będą także burmistrzowie amerykańskich miast i gubernatorzy stanów USA, którzy "nie dadzą się odwieść od ochrony klimatu" - zaznaczyła Hendricks.

Polityk SPD podkreśliła, że konferencji w dawnej stolicy Niemiec po raz pierwszy przewodniczyć będzie małe państwo wyspiarskie - Fidżi, które należy do najbardziej zagrożonych skutkami ocieplenia klimatu.

Trump ogłosił na początku czerwca decyzję o wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego. Jego zdaniem porozumienie jest niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych, działa natomiast na korzyść innych krajów. Jak tłumaczył, amerykańscy pracownicy płacą wysoką cenę za przestrzeganie porozumienia. Wśród negatywnych skutków wymienił utratę miejsc pracy i ograniczenia produkcji w niektórych sektorach gospodarki.

Hendricks powiedziała, że po decyzji Trumpa obawiano się "efektu domina" w innych krajach. - Jeszcze kilka miesięcy temu obawialiśmy się, że wszystko się rozsypie, jednak obawy na szczęście nie potwierdziły się - zauważyła. - Jednak żaden inny kraj nie poszedł w ślady USA - zaznaczyła niemiecka minister środowiska.

Konferencja klimatyczna ONZ w Bonn (COP23) odbędzie się w dniach od 6 do 17 listopada. Obradom przewodniczyć będzie Fidżi, a Niemcy są "organizatorem technicznym" spotkania, zapewniając uczestnikom całą infrastrukturę dawnej stolicy RFN.

W 2018 r. w Polsce odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czyli COP24.

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy mówią "NIE" renegocjacji porozumienia paryskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!