XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemiecka opozycja zaskarży ustawę atomową

Niemiecka opozycja zaskarży ustawę atomową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecka opozycja poinformowała w poniedziałek, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, wydłużającą okres eksploatacji elektrowni atomowych w Niemczech. Skargę złożyło również pięć krajów związkowych, rządzonych przez socjaldemokratów.

Frakcje partii SPD i Zielonych uważają że nowelizacja ustawy atomowej, przeforsowana w zeszłym roku przez chadecko-liberalną koalicję rządzącą narusza niemiecką ustawę zasadniczą zarówno ze względów formalnych jak i merytorycznych - podała agencja dpa.

Najpoważniejszy zarzut dotyczy procedury przyjęcia ustawy, którą uchwalono z pominięciem drugiej izby parlamentu, Bundesratu. Koalicja nie ma większości w tej izbie, w której zasiadają przedstawiciele rządów 16 niemieckich krajów związkowych.

Zdaniem SPD i Zielonych nowelizacja ustawy atomowej wymagała jednak zgody Bundesratu, gdyż wydłużenie eksploatacji 17 niemieckich reaktorów o średnio 12 lat stwarza dla krajów związkowych dodatkowe obciążenia administracyjne. Opozycja uważa też, że ustawa atomowa narusza również art. 2 konstytucji, gwarantujący mieszkańcom prawo do życia oraz nietykalności cielesnej.

Skarga ma trafić do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w tym tygodniu. Zdaniem byłej socjaldemokratycznej minister sprawiedliwości Brigitte Zypries decyzja Trybunału może zapaść dopiero za dwa lub trzy lata.

Także kilka krajów związkowych - Brandenburgia, Nadrenia-Palatynat, Berlin, Brema i Nadrenia Północna-Westfalia - kwestionuje prawidłowość uchwalenia nowelizacji ustawy atomowej. Jak argumentują, landy są odpowiedzialne za nadzór i bezpieczeństwo elektrowni atomowych na swym terytorium, dlatego przyjęcie ustawy wymagało zgody Bundesratu.

Zgodnie z nowelizacją siedem najstarszych niemieckich reaktorów, które powstały przed 1980 rokiem, będzie pracować o osiem lat dłużej, a eksploatacja dziesięciu nowszych potrwa o 14 lat dłużej niż zakładały poprzednie regulacje. Przeforsowane jeszcze przez koalicję socjaldemokratów i Zielonych w 2002 roku przepisy przewidywały zaś, że po 2021 roku wszystkie reaktory w Niemczech zostaną wyłączone.

Oprócz wydłużenia okresu eksploatacji elektrowni atomowych pakiet czterech niemieckich ustaw energetycznych wprowadził też m.in. nowy podatek od elementów paliwowych, który uiszczają koncerny energetyczne; podatek ma przynieść budżetowi państwa ok. 2,3 mld euro rocznie i będzie obowiązywać do 2016 r.

Celem nowej strategii energetycznej Niemiec jest rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych, tak by w 2050 roku pokrywała ona 80 proc. zapotrzebowania na prąd. Energetyka atomowa i węglowa mają jedynie odgrywać rolę "technologii pomostowych".

Polityka energetyczna niemieckiego rządu budzi jednak gwałtowne protesty. Opozycja zarzuca chadecko-liberalnej koalicji blokowanie rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych oraz postępowanie zgodnie z interesami czterech wielkich koncernów energetycznych: E.ON, RWE, EnBW i Vattenfall.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecka opozycja zaskarży ustawę atomową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!