Niemiecki koncern EEW wskazany do budowy spalarni odpadów w Gdańsku

Niemiecki koncern EEW wskazany do budowy spalarni odpadów w Gdańsku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki koncern EEW został wskazany jako projektant, wykonawca i operator przez 25 lat spalarni odpadów w Gdańsku - podał w piątek Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Instalacja, do której mają trafiać odpady z rejonu Gdańska, Tczewa i Kwidzyna, ma być uruchomiona w 2021 r.

Małgorzata Cieślińska z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku poinformowała w piątek w komunikacie, że "pochodzący z Niemiec koncern EEW został wskazany przez Miasto Gdańsk jako projektant i wykonawca spalarni odpadów, a także jej operator na 25 lat". Planuje się, że budowa instalacji, która działać będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku.

Na początku lipca podczas konferencji prasowej poinformowano, że do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, miejskiej spółki prowadzącej postępowanie, wpłynęły dwie oferty: Grupy EEW (poprzez spółkę ITPOK Gdańsk) oraz konsorcjum włosko-francuskiego Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru.

Prezes Zakładu Utylizacyjnego Michał Dzioba nie potrafi powiedzieć, kiedy możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą. "Drugi z oferentów ma prawo skorzystać z odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, więc trudno jeszcze rozstrzygać, kiedy będzie możliwe podpisanie umowy" - tłumaczył.

Spółka reprezentująca koncern EEW koszt zaprojektowania i budowy instalacji wyceniła na 426,3 mln zł netto, a średnioroczny koszt eksploatowania na 31,5 mln zł netto.

Moce przerobowe instalacji w Gdańsku powinny wynieść 160 tys. ton rocznie. Do spalarni mają trafiać odpady z trzech regionów: gdańskiego, tczewskiego i kwidzyńskiego. Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Sławomir Kiszkurno ocenił, że "będzie to średni obiekt w porównaniu do innych w kraju, a na tle zachodnioeuropejskich wręcz niewielki". Zapewnił, że "Gdańsk miał najwyższe w Polsce wymagania w zakresie ekologii i gwarancji bezpieczeństwa mieszkańców w okolicy tego rodzaju instalacji".

Poinformowano, że miasto czeka na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przyznaniu dofinansowania unijnego na realizacji inwestycji. Maksymalny poziom dotacji to 68 proc. wartości inwestycji. Zakłada się, że 2018 rok zostanie przeznaczony na przygotowanie projektu instalacji, a budowa będzie prowadzona w latach 2019 - 2020. Do użytku spalarnia ma być przekazana w 2021 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki koncern EEW wskazany do budowy spalarni odpadów w Gdańsku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!