Niemieckie firmy muszą oddać państwu nielegalną pomoc

Niemieckie firmy muszą oddać państwu nielegalną pomoc
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemcy mają odzyskać pomoc przyznaną nielegalnie wielkim odbiorcom energii elektrycznej, którzy na mocy decyzji władz tego kraju byli w latach 2012-2013 zwolnieni z opłaty przesyłowej - podała w poniedziałek Komisja Europejska.

  • Berlin przerzucił opłatę z dużych odbiorców przemysłowych na gospodarstwa domowe, dzięki czemu niemieckie firmy mogły być bardziej konkurencyjne.
  • Zgodnie z decyzją Komisji Niemcy mają teraz odzyskać te niezapłacone środki.
  • "Wszyscy odbiorcy elektryczności powinni płacić operatorom sieci za usługi, z których korzystają. Pełne wyłączenie określonych dużych odbiorców z tych opłat jest niesprawiedliwą przewagą i zwiększa obciążenia finansowe innych użytkowników" - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

W latach 2011-2013 w Niemczech odbiorcy energii elektrycznej, którzy zużywali jej powyżej 10 GWh rocznie, i było to stabilne zużycie, byli w pełni wyłączeni z opłaty za korzystanie z usług sieciowych. Z informacji podawanych przez KE wynika, że w 2012 r. dzięki temu rozwiązaniu uniknęli opłat w wysokości 300 mln euro. Koszty te były pokrywane ze specjalnej opłaty nakładanej na końcowych odbiorców prądu, czyli po prostu na gospodarstwa domowe.

Sprawa wywołała wiele skarg, po których Komisja Europejska w marcu 2013 r. wszczęła dochodzenie, by sprawdzić, czy wyjątek jest zgodny z zasadami pomocy publicznej UE.

W 2011 r. koszty zwolnienia były pokrywane przez operatorów sieci (a nie ze środków publicznych), dlatego KE nie uznała tego za złamanie reguł. Inaczej sprawa wyglądała rok później, gdy luka w dochodach była pokrywana przez pobierany od obywateli dodatek do rachunku za energię elektryczną, co Komisja uznała za dochody publiczne.

"Nie ma obiektywnego usprawiedliwienia zgodnie z zasadami pomocy państwa (...) dla pełnego wyłączenia z opłat przesyłowych odbiorców elektryczności, nawet jeśli mają oni stabilną konsumpcję. Każdy użytkownik powinien płacić za koszty, jaki generuje dla sieci" - podkreślono w komunikacie KE.

Bruksela przyznała jednak Berlinowi rację, uznając, że ze względu na stabilną konsumpcję można zmniejszyć opłaty przesyłowe dla niektórych odbiorców.

W 2014 r. Niemcy wprowadziły nowy wyjątek dla dużych odbiorców, którzy mogą się indywidualnie zwracać o kalkulację opłat przesyłowych na podstawie tego, jakie koszty generują dla operatorów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!