Niezależni eksperci mogą przekonać społeczeństwo do atomu

Niezależni eksperci mogą przekonać społeczeństwo do atomu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powołanie rady niezależnych ekspertów, oceniających postępy programu jądrowego to najlepszy sposób przekonania do niego społeczeństwa - powiedziała w rozmowie z PAP była szefowa brytyjskiego nadzoru jądrowego Barbara Thomas-Judge.

Jak wyjaśniła Judge, właśnie taką metodę wybrano w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), które rozpoczęło budowę elektrowni atomowej, a działania rady - w której sama zasiada - przyniosły efekty. Zasugerowała podobne rozwiązanie dla Polski.

"Elektrownia w Abu Dhabi powstaje nie tylko z poparciem władz, ale i szerokim poparciem społecznym. Do rady weszli eksperci z dużym autorytetem z różnych krajów. Obok mnie jest ktoś z Finlandii, z Francji, z Korei Południowej. Wielu bardzo znanych ludzi, którzy są całkowicie niezależni od tego projektu i w dodatku są z zagranicy" - powiedziała Judge.

Jej zdaniem, opinia publiczna ma prawo być dobrze poinformowana o tym co się dzieje, a w ten sposób i obywatele i państwo czują się bardziej bezpieczni. Podkreśliła, że w większości państw obywatele nie do końca ufają władzom.

"Jestem z USA, mieszkam w Wielkiej Brytanii i zapewniam, że teraz w obu tych państwach większość obywateli nie ufa rządom" - zaznaczyła, dodając, że programom energetyki jądrowej towarzyszą bardzo silne emocje.

"Naszym zadaniem jest doradzać wszystkim: społeczeństwu, regulatorowi, operatorowi, rządowi, wykonawcy" - podkreśliła. Jak dodała Barbara Thomas-Judge, rada spotyka się co pół roku i publikuje w internecie specjalny raport, wyjaśniający obywatelom co stało się w ostatnim czasie wokół projektu, jakie są sugestie poprawy jego bezpieczeństwa, ulepszenia technologii czy szkolenia personelu i inne rekomendacje. "Dostajemy informacje ze wszystkich źródeł, zaangażowanych w projekt i wydajemy swoją opinię, służymy również radą" - powiedziała.

"Społeczeństwo dowiaduje się więc co pół roku, co się dzieje z projektem i nie ma w tym dokumencie żadnych wpływów politycznych. Obywatele mogą się również zwrócić do nas z pytaniami. Służymy więc jako pomost między społeczeństwem a projektem" - podkreśliła.

W jej opinii, taki system sprawdził się bardzo dobrze, społeczeństwo czuje się znacznie lepiej poinformowane, bo ma informacje z całkowicie niezależnego źródła. "Jeśli zaczyna się całkowicie nowy projekt, wszyscy czują się nieco niepewnie, zwłaszcza po wydarzeniach w Fukushimie" - powiedziała.

"Sądzę, że przy całkiem nowym projekcie w państwie, które nie ma doświadczenia z takimi przedsięwzięciami, jak Polska czy Abu Dhabi, to bardzo dobry pomysł" - oceniła Barbara Thomas-Judge.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niezależni eksperci mogą przekonać społeczeństwo do atomu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!