XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niezła sytuacja na rynku nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej

Niezła sytuacja na rynku nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pomimo spadku aktywności na rynku budowlanym oraz najmu, region Europy Środkowej osiągnął w 2009 r. swój trzeci najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Wynajęto ok. 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli niemal tyle samo co we Francji (1,6 mln mkw.), której rynek w tym sektorze uznawany jest za najlepiej rozwinięty w Europie.

- Przewaga regionu Europy Środkowej tkwi niezmiennie w tańszej i dobrze wykształconej sile roboczej, korzystnym położeniu blisko Europy Zachodniej oraz stosunkowo wysokiej sile nabywczej ludności – powiedział Ferdinand Hlobil, dyrektor zespołu ds. nieruchomości przemysłowych i magazynowych w Europie Środkowej firmy Cushman & Wakefield.

Według niego, nasz region ma natomiast olbrzymi w potencjał wzrostu konsumpcji porównaniu z Europą Zachodnią. Dodatkowo pobudza go rozwój sektora nieruchomości magazynowych. "Parki logistyczne, magazynowe i przemysłowe to podstawa sukcesu firm świadczących usługi w sektorze dóbr szybko zbywalnych" - ocenia Hlobil.

Z analiz Cushman & Wakefield wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat wolumen wynajmowanej powierzchni magazynowej systematycznie wzrastał w Europie Środkowej i w 2008 r. osiągnął najwyższy poziom - prawie 2,8 mln mkw.

W ub.r. wolumen nowo wybudowanej powierzchni zmniejszył się o 35 proc. w porównaniu do 2008 r. Wybudowano łącznie 1,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w czterech krajach Europy Środkowej, co wskazuje na znaczny spadek (z poziomu prawie 2,5 mln mkw. w 2008 r.). W ubr. aktywność deweloperska niemal całkowicie zamarła na Słowacji, natomiast na Węgrzech ilość nowo wybudowanej powierzchni zmniejszyła się o połowę. W Polsce i Czechach wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku zmniejszył się o ok. 1/3.

Obecnie w naszym regionie nowo budowane powierzchnie mają 16 proc. średni poziom pustostanów, przy czym najniższy jest na Słowacji (7 proc.), a najwyższy na Węgrzech (19 proc.).

- Akceptowalny, stały poziom pustostanów to ok. 10 proc. - podkreśla Ferdinand Hlobil. - Przy niższym wskaźniku zasoby powierzchni na wynajem w niektórych obszarach zaczynają się wyraźnie kurczyć, co zachęca deweloperów do wznawiania procesów inwestycyjnych.

W ostatnim kwartale ubr. stopa pustostanów zaczęła maleć i C&W oczekuje, że w tym roku wskaźnik ten osiągnie poziom ok. 12 proc.

Czynsze za najlepsze powierzchnie w całym regionie Europy Środkowej wynoszą obecnie ok. 3,5 EUR/mkw./miesiąc. Pod koniec ubr. odnotowano presję wzrostu cen w lokalizacjach o niskim wskaźniku pustostanów, natomiast w 2010 r. może ona przełożyć się na nieznaczne wzrosty stawek czynszu w atrakcyjnych lokalizacjach cieszących się największym popytem.

Obecnie zasoby Europy Środkowej wynoszą łącznie ok. 12 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niezła sytuacja na rynku nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!