PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Normy ochrony przed promieniowaniem. Konieczna aktualizacja

Autor: Andrzej Strupczewski
10-07-2016 17:26 |  aktualizacja: 10-07-2016 13:28
Normy ochrony przed promieniowaniem. Konieczna aktualizacja
Fot. Fotolia

Dr Carol Marcus, doktor medycyny, profesor Onkologii Radiacyjnej w Szkole Medycyny na UCLA (University of California in Los Angeles) wystosowała apel do amerykańskiego dozoru jądrowego (Nuclear Regulatory Commission - NRC) by dokonał aktualizacji 10 CFR part 20 "Normy Ochrony przed promieniowaniem" z uwagi na nowe wiadomości naukowe i dowody przeczące hipotezie o liniowych bezprogowych skutkach promieniowania (Linear No Threshold - LNT), która dotychczas służyła jako podstawa do ustalania wymagań ochrony przed promieniowaniem. [Marcus, 2015].

Apel ten poparło Stowarzyszenie Naukowców dla Rzetelnej Informacji o Promieniowaniu (SARI - Scientists for Accurate Radiation Information) [SARI, 2015]. Apele te są zgodne z postulatami, jakie wysuwał profesor Zbigniew Jaworowski, wieloletni przewodniczący Rady Naukowej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej CLOR i jakie podtrzymuje od wielu lat polska delegacja do UNSCEAR (United Nations Scientific Committee for Effects of Atomic Radiation). W skład SARI wchodzą obecnie nie tylko amerykańscy, ale i polscy naukowcy, pracownicy NCBJ i innych ośrodków zajmujących się skutkami działania małych dawek promieniowania na organizm człowieka.
Amerykański dozór jądrowy jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Dr Markus przedstawiła w swoim liście dane naukowe powtarzające się w wielu publikacjach i wykazujące, że przepisów bezpieczeństwa i polityki w zakresie ochrony przed promieniowaniem nie można już opierać na hipotezie LNT. Ta nadmiernie uproszczona hipoteza zakłada, że wszystkie dawki promieniowania, nawet najmniejsze, mają określone prawdopodobieństwo spowodowania zachorowania na nowotwory. Im mniejsza jest dawka pochłoniętego promieniowania, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wywołania nowotworu, ale to prawdopodobieństwo nigdy nie spada do zera, a skutki promieniowania nie mogą być dobroczynne. Nie mogą też powodować zjawiska hormezy, czyli pobudzania organizmu do obrony ponad poziom niezbędny do reperacji uszkodzeń wynikłych z działania jakiegoś czynnika szkodliwego. Moc dawki jest wg hipotezy LNT nieistotna, a wszystkie otrzymane dawki sumują się.

Te twierdzenia są oczywiście błędne, co wykazuje praktyka onkologii radiacyjnej i terapii przy użyciu radionuklidów. Różnice w skutkach napromieniowania jednorazowego i to przy dużej mocy dawki i wielu napromieniowań małymi dawkami dającymi w sumie tę samą dawkę łączną, ale otrzymaną w ciągu dłuższego czasu, ilustruje rysunek 1. Na osi pionowej pokazano tam znormalizowany stosunek umieralności na nowotwory (Standardized mortality ratio - SMR) a na osi poziomej grupy dawek odpowiadające następującym wielko- ściom łącznym wielu małych zsumowanych dawek frakcjonowanych: Grupa 1 - 0,01 - 0,49 Sv, grupa 2 - 0,50-0,99 Sv, grupa 3 - 1,0 - 1,99 Sv, grupa 4 - 2,00- 2,99 Sv i 5 - powyżej 3 Sv. Krzywa górna - z umieralnością rosnącą przy wzroście dawki - to krzywa dla osób, które przeżyły wybuchy bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki (kohorta Atomic Bomb Survivors- ABS). Krzywa dolna to umieralność osób leczonych przy wielokrotnym użyciu małych dawek. Jak widać, umieralność względna na raka przy stosowaniu wielu małych dawek jest dużo mniejsza niż przy jednorazowej dawce w kohorcie ABS. Co więcej, aż do grupy 4, to jest do dawek w zakresie 2 - 2,99 Sv umieralność pacjentów napromieniowywanych wieloma małymi dawkami jest mniejsza niż dla osób nienapromieniowanych. Praktyka lekarska wykazuje więc jednoznacznie, że moc dawki ma decydujące znaczenie i musi być uwzględniana przy ocenie skutków napromieniowania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

19 767 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 715 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP