Norweska inwestycja w CCS

Norweska inwestycja w CCS
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Risavik w Centrum Gazowym uruchomiono w obecności norweskiego następcy tronu ks. Haakona pierwszą na świecie stałą i dużą instalację wychwytywania CO2 wykorzystującą technologię CCS.

Przy tworzeniu i budowie instalacji w Risvik wykorzystano oryginalną technologię, powstałą w wyniku 15 lat doświadczeń norweskiej spółki Aker Clean Carbon - ACC. Współpracuje ona z państwową firmą Gassnova, powołaną przez rząd norweski, specjalnie do rozwiązywania problemów CO2.

Technologia stworzona przez ACC jest zdaniem Norwegów najbardziej efektywną ze znanych metod oczyszczania spalin elektrowni z dwutlenku węgla oraz jego przechwytywania. Jej zastosowanie wymaga też dużo mniejszego wydatkowania energii niż w innych metodach.

Na skale wielkoprzemysłową technologia ta będzie zastosowana już w 2012 r. w dwóch budowanych w Norwegii elektrowniach gazowych w Karsto i w Mongstad. ACC ma też wspólnie z partnerem brytyjskim, zbudować i uruchomić w 2014 podobną instalację dla jednej z angielskich, wielkich elektrowni węglowych.

Norwedzy uważają, że dla ich technologii otwiera się obecnie ogromny rynek w innych krajach Europy. Wynika to m.in. z planu UE, która planuje by do 2015 r. zbudować 12 instalacji opartych na zasadzie CCS w różnych, głównie węglowych elektrowniach w państwach unijnych. Mają one powstać kosztem ponad 5,7 mld euro.

Na całym świecie pracuje ok. 2 tys. gazowych i węglowych elektrowni oraz elektrociepłowni, i co najmniej tyle samo innych, wielkich instalacji przemysłowych, które wysyłają CO2 do atmosfery. Wszystkie one odpowiadają za 40 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!