XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowa litewska siłownia będzie miała moc 700-1700 MW

Nowa litewska siłownia będzie miała moc 700-1700 MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa siłowania atomowa, którą zamierzają wybudować Litwa, Polska, Łotwa i Estonia w miejscu zamykanej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej będzie miała moc 700-1700 megawatów - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla dziennika gospodarczego "Verslo Żinios" litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas. Wcześniej mówiło się o plamach budowy siłowni o mocy ponad 3000 megawatów.

"Jeżeli chcielibyśmy przyciągnąć inwestycje na budowę siłowni o mocy około 3000 megawatów, to musielibyśmy inwestora czymś zainteresować, na przykład zwolnieniem go od podatków, by powziął większe ryzyko. Ale zwolnienie inwestora od podatków jest sprzeczne z naszymi interesami" - mówi na łamach dziennika minister Sekmokas.

Dotychczas Litwa dążyła do zapewnienia sobie co najmniej 34 proc. akcji w projekcie budowy siłowni. Pozostałe udziały - równo po 22 proc. miały przypaść Polsce, Łotwie i Estonii.

"Teraz wizja jest taka: ile kraj jest gotów wpłacić, tyle akcji będzie posiadał" - mówi litewski minister.

W ocenie ministra, potrzebny jest inwestor strategiczny, który będzie miał 50-60 proc. udziałów. "W obecnej sytuacji wydolność finansowa Litwy i jej partnerów regionalnych nie wydaje się wystarczająca. Poza tym, Litwa i kraje sąsiednie nie mają doświadczenia w realizowaniu takich projektów" - uważa Arvydas Sekmokas.

Minister zaznacza, że żadne z państw, które uczestniczy w projekcie, nie będzie miało zawczasu zagwarantowane otrzymywanie określonej mocy. "Moc, która zostanie wyprodukowana w nowej siłowni atomowej będzie sprzedawana. (...) Użytkownik będzie kupował moc według zapotrzebowania" - wyjaśnił.

Sekmokas uważa, że Polska będzie zainteresowana udziałem w projekcie budowy nowej siłowni, bo m.in. "zamierza sama budować nowe elektrownie atomowe, a doświadczenie, które do tego czasu zdobędzie Litwa, byłoby dla niej bardzo korzystne".

Strona litewska uważa, że plan zbudowania nowej siłowni do 2018-2020 roku jest realny. Szacuje się, że budowa siłowni będzie kosztowała 3-5 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa litewska siłownia będzie miała moc 700-1700 MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!