Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe Impulsy 2010 przyznane

Autor: wnp.pl
07-10-2010 20:04

W trakcie VII Kongresu "Nowego Przemysłu" - największej imprezy branży energetyczno-paliwowej w kraju - wręczono wyróżnienia nazwane "Nowymi impulsami".

Wyróżnienia "Nowy Impuls" otrzymują osoby, przedsiębiorstwa i instytucje działające na rzecz rozwoju polskiego sektora energetyczno-paliwowego, promujące nowe i energooszczędne technologie, a także kształtujące świadomość społeczną pod kątem efektywności energetycznej i podejmujące działania na rzecz rozwoju rynku energii.

Wśród laureatów znajdują się postacie i firmy, których dokonania wskazały ostatnio innym nowe drogi zmian służących wzrostowi. Są wśród nich zarówno konsekwentni i odpowiedzialni inwestorzy czy inicjatorzy śmiałych przekształceń i restrukturyzacji, jak i ci, którzy wdrażają nowe technologie i innowacje czy wspierają mechanizmy wolnego rynku.

Poprzez nominacje Miesięcznik Gospodarczy Nowy Przemysł wskazuje na pozytywne trendy, które w najbliższych latach będą kształtowały oblicze polskiej energetyki, promujemy tych, którzy jako pierwsi odpowiadają na wyzwania. Słowem - ci wszyscy, którzy dają innym nowy impuls do działania.

W tym roku "Nowe Impulsy" otrzymali:

Energa SA
Wyróżnienie za pionierskie w polskiej energetyce inwestycje w rozwój inteligentnych sieci. ENERGA-OPERATOR jest obecnie liderem nowych technologii odczytowych w Polsce, dysponując największym tego rodzaju systemem w kraju. Grupa Energa wspiera przemiany rynkowe w polskiej energetyce oraz trendy związane z racjonalnym zarządzaniem energią.

Około 10 tys. (z 16 tys.) klientów biznesowych obsługiwanych przez ENERGA-OPERATOR, dystrybutora energii z Grupy Energa, korzysta już ze zdalnego odczytu danych licznikowych. Są wśród nich przedsiębiorstwa produkcyjne, szpitale, urzędy, sieci handlowe, restauracje i hotele. Spółka zakłada, że do końca grudnia br. wszyscy klienci biznesowi będą korzystać z tego rozwiązania.

Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.
Wyróżnienie za konsekwencję i zdecydowanie w procesie inwestycyjnym realizowanym w trudnych warunkach gospodarczych - za wybudowanie i uruchomienie elektrociepłowni w Częstochowie. Inwestycja jest elementem długofalowej strategii Fortum, której głównymi celami są bezpieczeństwo energetyczne, wdrażanie czystych i efektywnych technologii.

O potrzebie inwestycji w polskiej energetyce i ciepłownictwie mówi się od wielu lat, ale nowych obiektów nie przybywa. Na tym większą uwagę i uznanie zasługuje fakt oddania do eksploatacji (16 września br. - po trwających zaledwie dwa i pół roku pracach) nowoczesnej elektrociepłowni Fortum Power and Heat Polska w Częstochowie.

Nowa jednostka dysponuje mocą 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych. Wartość inwestycji to ponad 130 mln euro.

GDF SUEZ Energia Polska SA - Elektrownia Połaniec
Wyróżnienie za rozpoczęcie budowy w Elektrowni w Połańcu największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą. Ten potężny projekt inwestycyjny wskazuje aktualny "zielony" trend w światowej energetyce i znacząco przyczyni się do realizacji zobowiązania Polski do produkcji 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w 2020 roku.

W lipcu br. w Elektrowni w Połańcu, wchodzącej w skład Grupy GDF SUEZ Energia Polska, wmurowano kamień węgielny pod budowę największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą. Moc jednostki ma wynieść 190 MW.

Zakończenie inwestycji i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2012 r. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ponad miliard złotych.

Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o.
Wyróżnienie dla największego inwestora w polskiej energetyce wiatrowej za wybudowanie farm wiatrowych o największej mocy. Inwestycje hiszpańskiego koncernu w Polsce zmieniają obraz polskiej energetyki.

Sektor energetyki wiatrowej w Polsce w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, obecnie w naszym kraju działają farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 1005 MW. Duży udział w tym rozwoju posiada firma Iberdrola Renewables, która już uruchomiła w Polsce farmy wiatrowe o łącznej mocy 160,5 MW, stając się tym samym największym podmiotem na tym rynku.

Do realizacji swoich planów w Polsce Iberdrola Renewables pozyskała poważnego partnera, jakim jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który kwotą 75 mln euro wesprze budowę kolejnych farm wiatrowych.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA
Wyróżnienie za rozpoczęcie szeregu poważnych inwestycji w infrastrukturze przesyłowej gazu w Polsce, tym samym przełamanie wieloletniej stagnacji w tej dziedzinie. GAZ-SYSTEM konsekwentnie realizuje to, co w polskim gazie najpilniejsze.

Zastój w dziedzinie inwestycji infrastrukturalnych w gazownictwie zaowocował m.in. brakiem możliwości przesyłu większej ilości gazu z kierunków innych niż wschodni, co powoduje niekorzystne zjawiska z punktu widzenia całej polskiej gospodarki.

W ostatnim roku operatorowi systemu przesyłowego udało się rozpocząć (wkrótce część z nich zostanie zakończona) wiele inwestycji. Do najważniejszych należą budowa połączenia gazowego z Czechami, nowa tłocznia na połączeniu gazowym z Niemcami czy też rozbudowa sieci na północy kraju, co zaowocuje możliwością przesyłu surowca do centrum Polski. Inwestycją niezwykle ważną w długoletniej perspektywie jest także budowa Gazoportu realizowana przez spółkę zależną GAZ-SYSTEM.

Dzięki dobremu przygotowaniu ofert GAZ-SYSTEM udało się zdobyć idące w dziesiątki milionów euro dofinansowanie z funduszy europejskich.

Tauron Polska Energia SA
Wyróżnienie za udane wejście na giełdę - jeden z największych tegorocznych debiutów na warszawskim parkiecie, zrealizowany z sukcesem w mało stabilnym otoczeniu. Upublicznienie Grupy wskazuje na prywatyzację jako tendencję ważną i potrzebną polskiej energetyce i całej gospodarce.

Akcje Tauron Polska Energia zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych 30 czerwca 2010 r. Był to jeden z największych tegorocznych debiutów na warszawskiej giełdzie. Debiut Tauronu nastąpił w trudnych chwilach - sytuacja na giełdzie w Warszawie i na innych giełdach świata była bardzo niestabilna, krótko przed debiutem Tauronu miały miejsce inne, duże emisje, które również przyciągnęły zainteresowanie inwestorów. Pomimo tych trudności zainteresowanie akcjami Tauronu było bardzo duże - zapisy na akcje złożyło ok. 231 tys. inwestorów indywidualnych oraz wielu inwestorów instytucjonalnych.

Droga ku prywatyzacji, na którą dynamicznie i konsekwentnie wszedł Tauron, ukazuje perspektywę koniecznych zmian strukturalnych w całym sektorze energetycznym. Prywatyzacja oznacza impuls do inwestycji, wzmacnia tendencje wolnorynkowe i służy prawdziwej konkurencji w energetyce.

Hanna Trojanowska - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki, Pełnomocnik Rządu ds. Energetyki Jądrowej
Wyróżnienie za konsekwencję i fachowość w uruchomieniu polskiego programu atomowego. Dotychczasowa aktywność Pani Wiceminister dobrze rokuje dalszym postępom tego ważnego dla polskiej energetyki przedsięwzięcia.

Budowa elektrowni atomowej to skomplikowany, żmudny i kosztowny proces, który w naszym kraju dopiero się rozpoczął. Pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona za 12 lat, choć już teraz obserwujemy wpływ programu na polską energetykę i jej otoczenie. Jednak bez przygotowania dobrego prawa, bez szerokiej i skutecznej informacji budowa elektrowni może napotkać ogromne problemy.

Kompetencje Hanny Trojanowskiej pozwalają mieć nadzieję, że cały proces się powiedzie. W kraju rozpoczęła się poważna dyskusja nad energetyką atomową, zacieśnia się współpraca z potencjalnymi dostawcami technologii. Pani wiceminister przyczyniła się do tego, że uczyniliśmy ważny pierwszy krok w kierunku "polskiego atomu".

Więcej informacji, relacji, wiadomości i multimediów z VII Kongresu Nowego Przemysłu Zagrożenie Polski blackoutem nie zniknęło (kliknij tutaj)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP