Nowe inwestycje chińskie w energetykę wiatrową

Nowe inwestycje chińskie w energetykę wiatrową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wartość akcji wszystkich chińskich firm z branży energetyki wiatrowej wzrosła o średnio powyżej 5 proc. po decyzji władz chińskich o realizacji 100 nowych projektów inwestycyjnych z dziedziny energetyki wiatrowej.

Akcje jednego z największych producentów turbin wiatrowych, Sinovel Wind Group Co wzrosły z poziomu 4,13 do 5,29 juana (0,84 dolarów). Jeszcze wyżej, bo o 10 proc. poszły w górę notowania papierów wartościowych XJ Electric Co. i osiągnęły wartość 18,83 juana. Projekty zatwierdzone przez władze Chin zlokalizowane są w 16 regionach w centralnych i wschodnich Chinach - prowincjach Shanxi, Zhejiang, Fujian, Shandong, Hubei i Hunan, podał oficjalny biuletyn giełdy chińskiej, China Securities Journal.

Chińskie ministerstwo finansów poinformowało, że jeszcze w 2012 r. przewiduje dotacje w wysokości 8,6 mld juanów (1,4 mld dolarów) związane z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych.

Fundusze te będą w dyspozycji administracji lokalnych z przeznaczeniem na zakup energii o cenach wyższych niż rynkowe od wytwórców stosujących technologie ekologiczne.

Na stronie internetowej resortu finansów przedstawiono podział tych subsydiów, zgodnie z którym 5,85 mld juanów przeznaczone będzie na zakup energii pozyskiwanej z farm wiatrowych, 723 mln juanów - na energię z farm słonecznych i 2,02 mld juanów na prąd z elektrowni wykorzystujących biomasę.

Zdaniem ekspertów rządowych, obecnie największym problemem rozwoju chińskiej energetyki wiatrowej jest brak podłączeń do ogólnokrajowej sieci przesyłu energii. Z tego powodu wiele farm wiatrowych stoi bezczynnie.

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi władze lokalne i administratorzy sieci energetycznej są zobowiązani nieodpłatnie udostępnić dostęp do sieci energetycznej operatorom farm wiatrowych i słonecznych, co otwiera nowe możliwości przed małymi inwestorami.

Otwarcie nowych możliwości inwestycji jest również znakomitą okazją do dalszego rozwoju chińskich firm, produkujących turbiny wiatrowe, na które Departament Handlu USA nałożył 18 grudnia cła antydumpingowe w wysokości od 44,99 do 70,63 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!