Nowelizacja przepisów o OZE. Resort infrastruktury nie chce zmian w ust. odległościowej

Nowelizacja przepisów o OZE. Resort infrastruktury nie chce zmian w ust. odległościowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uważa, że tzw. ustawa odległościowa dotycząca inwestycji w farmy wiatrowe nie wymaga zmian w ramach prowadzonych prac nad nowelizacją ustawy o OZE - wynika ze stanowiska zgłoszonego przez resort w ramach uzgodnień projektu.

Pod koniec czerwca minister energii przekazał do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, czyli tzw. ustawy odległościowej.

Ministerstwo infrastruktury ocenia jednak, że nie ma uzasadnienia dla zmian ustawy odległościowej.

"Uważam, że prace nad przedmiotowym projektem powinny być kontynuowane tylko w zakresie dotyczącym zmian w Ustawie o odnawialnych źródłach energii. Społeczno-gospodarcze uwarunkowania nie uzasadniają dokonywania zmian w Ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz ustawie Prawo budowlane. Proponowane zmiany będą miały negatywny wpływ m.in. na skuteczność działania nadzoru budowlanego, planowanie przestrzenne oraz lokalne społeczności" - napisał Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Jedną z głównych zmian proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o OZE i ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych jest powrót do starych zasad naliczania podatku od nieruchomości dla elektrowni wiatrowych. Nowelizacja przewiduje bowiem zmianę definicji elektrowni wiatrowej. Zakłada ona jej podział na dwie części - część budowlaną i część niebudowlaną (techniczną). W efekcie podatek miałby być pobierany wyłącznie od części budowlanych elektrowni wiatrowych.

Resort infrastruktury proponuje tymczasem skreślić punkt zmieniający definicję elektrowni wiatrowej.

MIB w swoim stanowisku napisało, że "z uzasadnienia wynika, iż motywacją do wprowadzenia powyższej zmiany są kwestie związane z podatkiem od nieruchomości (zwolnienie z niego części niebudowlanej elektrowni wiatrowej)". "Należy jednak podkreślić, iż definicja elektrowni wiatrowej zamieszczona w ustawie nie ma służyć celom podatkowym, w szczególności określaniu wymiaru podatku, tylko przygotowana została na użytek przepisów dotyczących prowadzenia inwestycji i utrzymania takiego obiektu" - czytamy.

Dodano, że "jeśli projektodawca zidentyfikował problemy z wymiarem podatku od nieruchomości, powinien dążyć do ich załatwienia na gruncie przepisów podatkowych".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja przepisów o OZE. Resort infrastruktury nie chce zmian w ust. odległościowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!