Nowicki: możliwe stopniowe wdrażanie aukcji CO2 dla wytwórców ciepła

Nowicki: możliwe stopniowe wdrażanie aukcji CO2 dla wytwórców ciepła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwa wytwarzające ciepło mają szansę na stopniowe dochodzenie do pełnego systemu aukcyjnego na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla - powiedział minister środowiska Maciej Nowicki.

Nowicki mówił, że takie zapewnienie uzyskał w rozmowie z unijnym komisarzem ds. środowiska Stavrosem Dimasem jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli.

"Uzyskałem od komisarza zapewnienie, że dla ciepłownictwa stosowana będzie zasada stopniowego dochodzenia do pełnego zakupu praw do emisji na aukcjach (konieczności kupowania wszystkich uprawnić na aukcji). W 2013 r. będzie trzeba zakupić na nich 20 proc. uprawnień, w kolejnych latach po 10 proc. więcej, a dopiero w 2020 r. 100 proc. uprawnień" - powiedział profesor.

W proponowanym przez Komisję Europejską kształcie pakietu klimatyczno-energetycznego wszystkie prawa do emisji CO2 w energetyce byłyby sprzedawane na otwartych aukcjach już od 2013 roku. Oznaczałoby to, że od tego czasu przedsiębiorstwa energetyczne nie mogłyby liczyć na darmowe przydziały limitów emisyjnych.

Nowicki nie odpowiedział na pytanie, czy taka zasada będzie dotyczyła zarówno ciepłowni, jak i elektrociepłowni. "Chciałbym to zobaczyć na piśmie, wtedy będę mógł mówić o szczegółach. Na razie jest to tylko ustna deklaracja komisarza Dimasa" - dodał.

Minister podkreślał wcześniej kilkakrotnie, że ta zasada jest dla Polski nie do przyjęcia, szczególnie w przypadku ciepła. Prawie 70 proc. mieszkańców miast jest przyłączonych do sieci ciepłowniczych i kupowanie wszystkich uprawnień do emisji spowodowałoby skokowy wzrost cen ciepła.

Minister zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji wiele osób mogłoby odłączyć się od sieci, opalać mieszkania najgorszymi gatunkami węgla w małych kotłowniach albo w piecach, a wtedy emisja CO2 zwiększyłaby się. Podkreślił, że 8 proc. domowego budżetu przeznacza się na ogrzewanie, a 4 proc. - na energię elektryczną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!