Nowoczesna pracuje nad zmianami w tzw. ustawie wiatrakowej

Nowoczesna pracuje nad zmianami w tzw. ustawie wiatrakowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odległość wiatraków m.in. od domów uzależniona od mocy akustycznej elektrowni wiatrowej - takie m.in. rozwiązanie przewiduje projekt noweli tzw. ustawy wiatrakowej, którą na przełomie czerwca i lipca w Sejmie złożyć ma Nowoczesna.

W lipcu 2016 r. w życie weszły w życie przepisy ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa), które zakładają m.in., że wiatraki mogą być stawiane w nie mniejszej niż 10-krotność ich wysokości odległości od domów. W praktyce jest to 1,5-2 km. Ta sama odległość ma być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000.

W poniedziałek w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje społeczne, które dotyczyły projektu nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów. Wzięli w nich udział eksperci, specjaliści, samorządowcy, przedsiębiorcy działający w branży wiatrowej oraz organizacje gospodarcze i stowarzyszenia.

"Potrzebna jest nowa ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, gdyż wprowadzona dokładnie rok temu przez PiS ustawa ma bardzo negatywne skutki dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce" - mówiła na spotkaniu posłanka Monika Rosa.

Podkreśliła, że Nowoczesna chciałaby zlikwidować wszystkie negatywne skutki obecnie obowiązujących przepisów, które odczuwają zarówno firmy inwestujące w tę branżę jak i jednostki samorządu terytorialnego.

"Jest bardzo prawdopodobne, że Skarb Państwa w związku z tą ustawą będzie musiał wypłacić odszkodowania; jeśli nie uruchomimy na nowo energetyki wiatrowej bardzo mało realne jest również spełnienie naszego zobowiązania do udziału 15 proc. energii odnawialnej w obecnym miksie energetycznym, a to spowoduje konieczność importowania tej energii z zagranicy" - mówiła.

Koordynator Nowoczesnej z zespołu ds. energii i skarbu państwa Jan Kosakowski stwierdził, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych "praktycznie zablokowały możliwość budowy nowych elektrowni wiatrowych".

"Nasz projekt nowelizacji znosi ułomności obowiązującej ustawy. Wyznacza normatywy odległościowe w oparciu o moc akustyczną elektrowni, czyli najdalszy możliwy zasięg oddziaływania elektrowni" - powiedział Kosakowski. "Jest to podejście racjonalne i przywracające możliwość rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce" - dodał.

Inny polityk Nowoczesnej Zbigniew Gryglas doprecyzował, że zgodnie z propozycją Nowoczesnej "w wielkim uproszczeniu" odległość między wiatrakami miałaby wynosić ok. 500-700 metrów.

"Projekt nowelizacji został przekazany uczestnikom konsultacji, zostanie też zawieszony na naszej stronie internetowej. Oczekujemy na konkretne odniesienie się do poszczególnych artykułów projektu, które następnie zbierzemy i przygotujemy projekt, który złożymy w Sejmie" - powiedział PAP Gryglas. Jak dodał projekt miałby być złożony na przełomie czerwca i lipca br.

Propozycję zmian w ustawie wiatrakowej do Sejmu złożyła też Platforma Obywatelska w sierpniu minionego roku. Zgodnie z projektem PO wiatraki można byłoby stawiać w odległości minimum 800 metrów od najbliższych zabudowań, a nie, jak określa to obecnie obowiązująca ustawa, w odległości większej niż dziesięciokrotność ich wysokości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna pracuje nad zmianami w tzw. ustawie wiatrakowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!