Nowości i informacje z rynku emisji w Tygodniu 50/2009

Nowości i informacje z rynku emisji w Tygodniu 50/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednostki EUA na poziomie najwyższym od 7 tygodni (14,80 EUR) - Wzrost cen spowodowany rozpoczynającą się konferencją klimatyczną - Rynek CO2 oderwany od fundamentów - Trend wzrostowy odwrócony pod koniec tygodnia - Wtórne jednostki CER spadają o 15 centów w przededniu wygaśnięcia kontraktu futures 2009 - Spread EUA/CER na poziomie 1,38 EUR

Początek międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze w poniedziałek, 7 grudnia, ponownie uruchomił lawinę wzrostów na rynku uprawnień emisyjnych. Przy dodatkowym wsparciu ze strony energii i gazu, cena zamknięcia na rynku spot ukształtowała się na najwyższym od października poziomie - 14,80 EUR.

Początek wtorkowej sesji handlowej przyniósł skok cen uprawnień emisyjnych do 7-tygodniowego maksimum (14,93 EUR). Jednak w opinii większości uczestników rynku cena ta była zbyt wygórowana w stosunku do sytuacji w zakresie czynników fundamentalnych i w związku z tym spekulacyjni gracze znacznie zredukowali aktywność. W konsekwencji ceny jednostek EUA doświadczyły gwałtownej redukcji do poziomu 14,10 EUR w końcówce dnia.

W środę pojawiło się chwilowo ryzyko przebicia poziomu wsparcia 13 EUR, mimo tego jednak cena zamknięcia wyniosła 14,18 EUR, czyli powyżej zamknięcia z dnia poprzedniego (14,06 EUR). Co ciekawe, ceny wtórnych jednostek CER spadły w ciągu dnia o ponad 40 centów. Presję na ceny sCERs wywierało zamykanie otwartych pozycji dla kontraktu futures 2009 w związku ze zbliżającą się datą ich rozliczenia (14 grudzień).

Pomimo spadających cen ropy i przy niewielkich wolumenach notowanych na giełdach - w czwartek, 10 grudnia, dominował trend boczny. Cena spot dla jednostek EUA wahała się jedynie w ograniczonym zakresie i na zakończeniu dnia osiągnęła 14,18 EUR.
Mając po swojej stronie rosnące ceny niemieckiej energii, rynek CO2 zakończył tydzień na zbliżonym poziomie w stosunku do ceny otwarcia (14,36 EUR). Głównym czynnikiem cenotwórczym zdawały się być doniesienia z Kopenhagi.

Podczas gdy jednostki EUA zyskały w ciągu całego tygodnia 23 centy, wtórne jednostki CER straciły 15 i zamknęły tydzień ceną 12,97 EUR. Oznaczało to bardzo ładny spread w okolicy 1,38 EUR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!