Nowy blok energetyczny w Kozienicach przechodzi przegląd

Nowy blok energetyczny w Kozienicach przechodzi przegląd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oddana pod koniec 2017 r. jednostka o mocy 1075 MW przechodzi właśnie przegląd gwarancyjny kluczowych instalacji i systemów. Jak podkreślił w rozmowie z portalem WNP.PL Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, wcześniejsze badania pokazywały już, że blok osiąga parametry techniczne przekraczające oczekiwania inwestora. Odniósł się także do trwających inwestycji w Elektrowni Turów i EC Żerań.

Obecnie Mitsubishi Hitachi jest w trakcie realizacji dwóch kontraktów na budowę bloków energetycznych w Polsce: w konsorcjum z Budimeksem i Tecnicas Reunidas w Elektrowni Turów (PGE) oraz z Polimeksem-Mostostalem w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie (PGNiG).

Obie jednostki będą mieć po blisko 500 MW mocy, przy czym w Turowie paliwo będzie stanowił węgiel brunatny, a w EC Żerań gaz ziemny.

Jak poinformował Wiesław Różacki, kontrakt w Turowie przekroczył półmetek, a na Żeraniu trwają już zaawansowane prace ziemne i pierwsze prace konstrukcyjne.

Natomiast w grudniu 2017 r. oficjalnie oddano do użytku blok 1075 MW w Kozienicach (Enea), który Mitsubishi Hitachi wybudowało w konsorcjum z Polimeksem.

Przegląd gwarancyjny jednostki rozpoczął się zgodnie z planem 7 maja i ma potrwać do 27 maja. W czasie prowadzenia przeglądu trwa postój bloku.

Różacki podkreślił, że przegląd gwarancyjny kilka miesięcy po oddaniu bloku do eksploatacji to rutynowa procedura, która pozwala na sprawdzenie kluczowych instalacji i systemów obiektu.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem będą pomiary gwarancyjne, które mają w sposób formalny potwierdzić zgodność parametrów z projektem.

Jak zaznaczył Różacki, wcześniej przeprowadzone badania wykazywały wyższą sprawność netto bloku od planowanej - ponad 46 proc. wobec wymaganych 45,6 proc. Również instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin przekraczały oczekiwane parametry.

Jak informowała Enea, od momentu uruchomienia do końca marca 2018 r. nowa siłownia w Kozienicach wyprodukowała ponad 1,5 TWh energii elektrycznej, pracując w tym okresie ponad 2100 godzin. Enea podkreśliła, że jednostka wykazuje się dużą elastycznością pracy - zmiana mocy w ciągu 15 minut wynosi 160 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy blok energetyczny w Kozienicach przechodzi przegląd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!