Nowy blok w EC Zofiówka spali 5 mln ton odpadów węglowych

Nowy blok w EC Zofiówka spali 5 mln ton odpadów węglowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowany obecnie nowy blok fluidalny o mocy 75 MW w Elektrociepłowni Zofiówka (SEJ z grupy JSW) w trakcie ok. 30-letniej eksploatacji ma spalić 5 mln ton paliw niskokalorycznych, głównie mułów poflotacyjnych.

O nowym bloku w Zofiówce mówiono we wtorek podczas konferencji "Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej" w Katowicach, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. To wydarzenie wprowadzające do VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Tomasz Gawlik, prezes SEJ, podkreślił znaczenie inwestycji w Zofiówce ze względu na kwestie ochrony środowiska. Nowy blok zostanie oddany do eksploatacji pod koniec 2015 r. Tymczasem od 2016 r. zacznie obowiązywać dyrektywa IED, która podnosi wymogi dotyczące emisji przemysłowych.

Zobacz też:
Rosną normy emisji przemysłowych. Potrzebne ogromne inwestycje

Gawlik zaznaczył, że bez budowy nowoczesnego bloku SEJ byłby zmuszony do stopniowego wygaszania działalności w Zofiówce. Drugim aspektem, który przemawiał za inwestycją, było wykorzystanie odpadów węglowych powstałych przy wydobyciu i przeróbce węgla przez JSW.

Obecnie większość paliw niskokalorycznych trafia na hałdy. Tymczasem UE przewiduje, że od 2016 r. nie będzie można składować odpadów powodobywczych o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg. Paliwa niskokaloryczne mają wartość opałową od 4,5 do 10 MJ/kg. Odpadami takimi w przyszłości nie będzie można też handlować.

Gawlik wskazał, że rocznie nowy blok w Zofiówce będzie spalał ok. 170 tys. ton paliw niskokalorycznych. W zakładanej na 30 lat eksploatacji bloku daje to w sumie ok. 5 mln ton zużytego paliwa.

Michał Więcek, prezes Energoinstalu, generalnego wykonawcy inwestycji, podkreślił, że technologia bloków fluidalnych CFB (ze złożem cyrkulacyjnym) to swego rodzaju technologiczne „mistrzostwo świata”. Zaznaczył, że pozwala ona na efektywne i przyjazne dla środowiska spalanie słabej jakości paliw.

Zobacz też:
Wkrótce ruszy budowa bloku fluidalnego w EC Zofiówka

Więcek zwrócił także na zaawansowany technologicznie charakter dostaw urządzeń do bloku w Zofiówce. Elementy kotła będą produkowane w należącym do Energoinstalu Centrum Innowacyjnych Technologii Laserowych, gdzie laser jest używany na skalę przemysłową do spawania części ciśnieniowych kotłów energetycznych.

Kontrakt na budowę bloku w Zofiówce konsorcjum Energoinstalu i Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Skobud podpisało ze Spółką Energetyczną Jastrzębie z Grupy JSW w październiku 2013 r. Jego wartość to ponad 480 mln zł netto. Termin realizacji to 36 miesięcy, a udział Energoinstalu w konsorcjum wynosi 80 proc.

Moc elektryczna brutto bloku ma wynosić ok. 75 MWe podczas pracy w sezonie letnim w trybie pełnej kondensacji. Natomiast moc członu ciepłowniczego brutto to minimum 110 MWt podczas pracy bloku w szczycie sezonu grzewczego.

Zadanie obejmuje budowę „pod klucz” bloku wyposażonego w turbinę upustowo-kondensacyjną, kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, przystosowanym do współspalania z węglem biomasy oraz mułów węglowych.

Elektrociepłownia Zofiówka została uruchomiona w 1973 r. Obecnie zakład posiada 64 MW zainstalowanej mocy elektrycznej oraz 280,9 MW mocy termicznej.

Tomasz Elżbieciak

Zobacz także:
Nowy blok w EC Zofiówka będzie źródłem niskoemisyjnym

Nowatorski blok w EC Zofiówka - przedstawiono szczegóły projektu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy blok w EC Zofiówka spali 5 mln ton odpadów węglowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!