Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce

Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wbrew zapowiedziom z grudnia unijne cele polityki klimatycznej nie zostały zaostrzone. Tematem nr 1 staje się bezpieczeństwo energetyczne i zależność europejskiej energetyki od dostaw paliw.

Szefowie rządów państw członkowskich UE zdecydowali 21 marca br., że cele nowej polityki energetyczno-klimatycznej na rok 2030 zostaną uzgodnione najpóźniej w październiku. Cel redukcji emisji CO2 oraz cel w zakresie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym roku 2030 zostaną uzgodnione najpóźniej w październiku br. Na europejskim szczycie podjęto także decyzję o ściślejszym powiązaniu polityki klimatyczno-energetycznej po 2020 r. z polityką bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększania efektywności energetycznej, budowania połączeń transgranicznych pomiędzy państwami członkowskimi, dywersyfikacji dostaw oraz zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w państwach sąsiadujących. Nie mam więc mowy o przesileniu, ale zejście z ostrego kursu to dobra wiadomość dla polskiej energetyki i całej gospodarki.

- Udało się wynegocjować, że nie ma mowy dzisiaj o nowych celach klimatycznych i nie ma mowy o większych ambicjach klimatycznych. Te dwa kluczowe słowa dla nas, czyli "new" i "more", zniknęły z zapisów i zniknęły zgodnie z naszą intencją, bo otwarcie mówiłem, że Polska nie może zgodzić się na nowe cele klimatyczne - komentował ustalenia szczytu premier Donald Tusk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy klimat w europejskiej debacie o energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!