Nowy zakład produkcji biogazu na Lubelszczyźnie

Nowy zakład produkcji biogazu na Lubelszczyźnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

48,8 mln zł kosztowała budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej niedaleko Lublina. Będzie w nim przetwarzane ponad 40 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, a nawet 80 proc. z nich ma być ponownie wykorzystywanych.

"Zakład został otwarty, w ciągu tygodnia zaczniemy przyjmować odpady. Po upływie około dwóch miesięcy będzie pracował z pełną wydajnością, na dwie zmiany" - powiedział PAP dyrektor zakładu Marian Olesiejuk.

W Wólce Rokickiej powstała linia do sortowania śmieci oraz nowoczesna instalacja do wytwarzania biogazu z odpadów metodą suchej fermentacji, wraz z generatorem o mocy 400 kW.

Do zakładu ma trafiać rocznie 37 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych oraz 5 tys. ton zbieranych selektywnie, tzw. frakcja sucha. Blisko połowa wszystkich odpadów, czyli 18 tys. ton po odpowiedniej selekcji trafi do odizolowanych komór fermentacyjnych, gdzie wytwarzany z nich będzie metan do napędzania generatora prądu.

Z pozostałych śmieci oddzielane będą i sprzedawane surowce nadające się do dalszego wykorzystania, takie jak plastik, szkło, makulatura. Inne odzyskiwane substancje mają służyć jako paliwo w piecach cementowni i materiały do rekultywacji terenów. "Na składowisko trafiać ma tylko 20 do 25 proc. odpadów nie nadających się już do żadnego wykorzystania" - zaznaczył Olesiejuk.

W nowym zakładzie zatrudniono 20 pracowników. Wkrótce załoga ma być jednak powiększona i docelowo będzie tu pracować 50 osób.

Do Wólki Rokickiej przywożone będą odpady z Lublina, Świdnika oraz pięciu gmin Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, który jest inwestorem zakładu. Instalacje powstały w sąsiedztwie największego w regionie składowiska śmieci, wykorzystywanego od wielu lat.

Rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska podkreśliła, że nowy zakład w sposób kompleksowy rozwiąże problem zagospodarowania odpadów komunalnych odbieranych od mieszkańców miasta. Do tej pory trafiały one do dwóch zakładów na terenie Lublina - KOM-EKO oraz MPO Sita. Ten ostatni zaprzestał w tym roku działalności i śmieci musiały być przewożone do odległych zakładów w Bełżycach i Puławach. Teraz będą one przetwarzane w bliżej położnej Wólce Rokickiej.

"Zakład ten jest zlokalizowany w sąsiedztwie składowiska, którego gmina Lublin jest właścicielem, co sprawia, że system jest kompleksowy. To innowacyjna i ważna dla mieszkańców oraz środowiska naturalnego inwestycja" - zaznaczyła Krzyżanowska.

Zakład kosztował 48,8 mln zł. Ponad 70 proc. kosztów sfinansowanych zostało ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a resztę pokryły samorządy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy zakład produkcji biogazu na Lubelszczyźnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!