NSA odniesie się do problemu zwrotu akcyzy za prąd

NSA odniesie się do problemu zwrotu akcyzy za prąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uchwała poszerzonego składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego przesądzi o tym, czy elektrownie dostaną zwrot nienależnie zapłaconej akcyzy. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu posiedzenia w tej sprawie - dowiedziała się w piątek PAP.

Chodzi o zwrot akcyzy, którą zapłacili producenci energii elektrycznej. 12 lutego br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że polskie przepisy o akcyzie są niezgodne z unijnymi. Podatnikiem akcyzy powinien być dystrybutor energii, a nie producent, jak przewiduje polska ustawa.

Nasz kraj miał czas do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie się do wymogów UE. Sprzeczne z unijnymi przepisy zostaną zmienione 1 marca. Wtedy wchodzi w życie nowelizacja ustawy o akcyzie, dostosowująca sposób naliczania podatku do wymogów UE.

Nie czekając na orzeczenie ETS, niektóre zakłady energetyczne wystąpiły o zwrot zapłaconego podatku. Sąd rozpatrujący jedną ze spraw uznał, że problemem powinien się zająć poszerzony, siedmioosobowy (normalnie orzeka trzech sędziów - PAP) skład NSA.

Ma on w uchwale odpowiedzieć na pytanie, "czy w świetle art. 72 par. 1 Ordynacji Podatkowej powstaje nadpłata w podatku akcyzowym podlegająca zwrotowi, w sytuacji, gdy ciężar podatku poniósł nabywca opodatkowanego towaru".

Zdaniem Ministerstwa Finansów "państwo członkowskie może odmówić zwrotu podatku w przypadku, gdy ekonomiczny ciężar podatku został poniesiony przez inny podmiot niż podatnik ubiegający się o zwrot, a zwrot podatku na rzecz podatnika prowadziłby do jego bezpodstawnego wzbogacenia".

W przypadku akcyzy na energię elektryczną podatek odprowadza producent, a jego wielkość uwzględnia w cenie prądu sprzedawanego dystrybutorowi. Ostatecznie jednak koszt podatku ponosi zawsze konsument.

Według prawnika z kancelarii CMS Cameron McKenna Marcina Zimnego sąd nie powinien podzielić w tej sprawie stanowiska resortu finansów.

"Koszt każdego podatku jest w konsekwencji przerzucany na nabywców. Przepisy dotyczące zwrotu podatku nienależnie zapłaconego nie uzależniają zwrotu od tego, aby podatnik faktycznie poniósł ciężar tego podatku" - wyjaśnia.

Jego zdaniem, gdyby wszyscy producenci energii elektrycznej wystąpili o zwrot całej, nienależnie zapłaconej przez nich akcyzy, kwota roszczeń mogłaby sięgnąć ok. 7-9 mld złotych.

"Jest to jednak mało prawdopodobne. Wiadomo, że nie wszyscy producenci o zwrot wystąpili, czy wystąpią. Większość to spółki należące do Skarbu Państwa, więc naturalne jest, że nie będą występować przeciw swojemu właścicielowi. Z drugiej jednak strony, ich zarządy muszą działać w interesie firm" - zwraca uwagę Zimny.

Rzecznik prasowy szefa Służby Celnej Witold Lisicki powiedział PAP, że resort finansów zbiera dane na temat wniosków. "Na razie w skali kraju możemy mówić o około 200 wnioskach. Jest za wcześnie, aby ocenić wielkość tych roszczeń" - poinformował PAP Lisicki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!