PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

O ile rynek mocy może podnieść ceny energii?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
20-11-2014 05:39
O ile rynek mocy może podnieść ceny energii?

Uruchomione inwestycje w nowe źródła wytwórcze i podjęte działania doraźne polegające na wprowadzeniu operacyjnej rezerwy mocy i zimnej rezerwy mocy oraz zakup redukcji mocy (negawatów), które zapobiegają przedterminowemu wycofywaniu części mocy ze względów ekonomicznych, w sumie odsuwają ryzyko wystąpienia w Polsce deficytu mocy szczytowych poza 2020 rok - mówi Stanisław Poręba, Menedżer Ekspert, EY Business Advisory.

W przypadku Polski przewidujemy, że jeżeli wprowadzimy rynek mocy szybko (2020 jako pierwszy rok dostaw), to w pierwszym okresie jego wprowadzenia nastąpi wzrost łącznej ceny za energię i moc. Deficyt mocy jeszcze nie będzie wyraźnie widoczny, a ceny energii na rynku jednotowarowym dość niskie. (…) Oceniamy, że w takiej sytuacji, łączna cena energii i mocy nie powinna wzrosnąć o więcej niż 10 proc. w stosunku do ceny energii na rynku jednotowarowym w poprzedzającym roku - mówi Stanisław Poręba, Menedżer Ekspert, EY Business Advisory.

Jaki obraz bilansu mocy w Polsce wyłonił się z państwa analiz dotyczących koncepcji rynku mocy w Polsce wykonanych dla Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie?
- Dokonaliśmy przeglądu dostępnych analiz bilansu mocy w Polsce wykonanych m.in. przez ministerstwo gospodarki, PSE i ENTSO-E, a oprócz tego zrobiliśmy własne prognozy zapotrzebowania i podaży mocy przy różnych założeniach makro- i mikroekonomicznych. W każdym przypadku wychodzi nam, że po 2020 roku może pojawić się wyraźny deficyt mocy. Natomiast do 2020 roku, z uwzględnieniem działań doraźnych, system pozostaje w zasadzie zbilansowany, choć w niektórych latach pojawiają się niewielkie deficyty mocy.

Można więc powiedzieć, że uruchomione inwestycje – m.in. Kozienice, Opole II, Jaworzno - odsuwają widmo deficytu mocy poza 2020 rok, czy jednak nie?

- Moim zdaniem uruchomione inwestycje w nowe źródła wytwórcze i podjęte działania doraźne polegające na wprowadzeniu operacyjnej rezerwy mocy i zimnej rezerwy mocy oraz zakup redukcji mocy (negawatów), które zapobiegają przedterminowemu wycofywaniu części mocy ze względów ekonomicznych, w sumie odsuwają ryzyko wystąpienia w Polsce deficytu mocy szczytowych poza 2020 rok. Takie same wnioski wynikają z badania bilansu mocy w Polsce, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Przywołane przez pana analizy pokazują, że wprawdzie problem deficytu mocy oddala się w czasie, ale nie znika i wiadomo, że receptą na stabilizację sytuacji ma być rynek mocy. Zanim o tym to proszę powiedzieć skąd przekonanie, że na okres po 2020 obecny, jednotowarowy rynek energii, nie wykreuje sygnałów zapewniających potrzebną moc?

- Oczywiście, sygnały inwestycyjne zapewniające ilość mocy adekwatną do popytu mogą popłynąć także z rynku jednotowarowego, takiego jaki mamy obecnie, ale pod warunkiem, że nastąpi kres ingerencji regulacyjnej w ten rynek. Przede wszystkim muszą być wycofane wszelkie dotacje i preferencje dla wybranych technologii wytwarzania, a w tym dla OZE. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby tak miało się stać, bo wtedy łamie się polityka klimatyczna. Mówiąc o funkcjonowaniu rynku energii oraz możliwych zmianach jego działania trzeba pamiętać, że nie mamy do czynienia z normalnym rynkiem tylko z rynkiem przeregulowanym z interwencjonizmem państwowym na bardzo dużą skalę. Taki rynek nie będzie kreował właściwych bodźców inwestycyjnych. W obecnych warunkach bez kolejnej interwencji regulacyjnej nie jest niemożliwe zapewnienie równowagi między popytem i podażą mocy.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP