XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

O sztuce urynkowienia regulacji

O sztuce urynkowienia regulacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstanie rynku obrotu prawami do emisji dwutlenku węgla może stworzyć znacznie więcej zagrożeń niż korzyści. Mówi się, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

Z pewnością kierowali się nimi twórcy pomysłu reglamentowania ilości emitowanych spalin, by ochronić środowisko naturalne. Działali jednak przy tym wbrew podstawowym zasadom wolnego rynku - czy państwo ma bowiem prawo zabronić mi spalania węgla we własnym piecu? Regulatorzy wpadli więc na pomysł, aby te koncesje... urynkowić - pisze Piotr Rutkowski w "Parkiecie".

Obecnie certyfikat uprawniający do emisji jednej tony CO2 kosztuje 29 euro. Jednak jak na każdym rynku, na którym podaż jest ograniczona decyzjami politycznymi, a popyt zwiększa się każdego roku, pojawić się muszą spekulanci. Nietrudno sobie wyobrazić kolejną bańkę spekulacyjną, na kształt obecnych notowań ropy naftowej. W końcu na rynku tego surowca - upraszczając - podaż w ostatnich miesiącach nie zmniejszyła się dwukrotnie, co mogłoby tłumaczyć tak gwałtowny wzrost cen. Międzynarodowa Agencja Energetyczna już teraz ostrzega, że w ciągu kilku lat cena certyfikatu może skoczyć do kilkuset dolarów.

Co powstrzyma największe fundusze hedgingowe przed skupieniem ogromnej części tych praw i podbijaniem ich cen? Przemysłowcy będą więc narzekać i przenosić produkcję do krajów, w których nie ma tego typu ograniczeń, dziennikarze będą codziennie informować o nowych rekordach na rynku, a fundusze liczyć swoje zyski.

Zapewne do czasu... Pojawiają się już bowiem pierwsze pomysły - choćby przedstawiony na antenie Radia PiN przez Krzysztofa Rybińskiego, byłego wiceprezesa NBP - aby przyszłe zyski państwa z emisji tych certyfikatów już teraz... sekurytyzować i czerpać z tego dochody budżetowe. Ja jednak poszedłbym o krok dalej i zaproponował firmom skupującym te certyfikaty emisję obligacji w oparciu o czerpane z nich przyszłe zyski. Następnie będzie można na podstawie tych papierów utworzyć silnie lewarowane instrumenty pochodne i wypuścić na rynek! Banki inwestycyjne będą ustawiać się do nich w kolejce, a fundusze zachęcać klientów do wysokich i bezpiecznych zysków. Co prawda po pewnym czasie nikt nie będzie już pamiętał, jak to wszystko działa i gdzie właściwie kryje się ryzyko, ale kogo by to w czasie hossy interesowało? - pyta Rutkowski.

Oczywiście sielanka potrwa do czasu, aż cena certyfikatów osiągnie punkt krytyczny lub ktoś wynajdzie bardzo wydajny filtr na kominy. Wtedy cała ta misterna konstrukcja, powstała z zachowaniem wszystkich zasad inżynierii finansowej, runie jak domek z kart. A krach nie ominie żadnej giełdy. Czy mam zbyt wybujałą wyobraźnię? Nie zabrakło jej amerykańskim bankierom kilka lat temu, kiedy wpadli na pomysł sekurytyzacji niebezpiecznych kredytów. I czym się to skończyło, każdy widzi...
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O sztuce urynkowienia regulacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!