O wyborze reakotra dla polskiej elektrowni zdecyduje cena

O wyborze reakotra dla polskiej elektrowni zdecyduje cena
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Reaktory jądrowe III generacji produkowane są w Japonii, USA, Francji, Korei Płd. i Rosji. Wszystkie są dobre i bezpieczne. O wyborze reaktora dla Polski zdecyduje cena - powiedział PAP dr inż. Andrzej Strupczewski, ekspert z Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

Jak tłumaczył Strupczewski, dostępne obecnie reaktory jądrowe różnią się nieco między sobą, ale wszystkie zapewniają ten sam wysoki poziom bezpieczeństwa.

Czytaj także rozmowy portalu wnp.pl z dr inż. Andrzejem Strupczewskim, na temat elektrowni atomowych: A. Strupczewski, PolAtom, o koszcie budowy elektrowni jądrowej

A. Strupczewski, PolAtom: paliwa jądrowego starczy na tysiące lat

Polski inwestor będzie musiał wybrać między pięcioma technologiami. Jedna to japońskie reaktory z wodą wrzącą ABWR firmy General Electric-Hitachi. Druga możliwość to reaktory z wodą pod ciśnieniem PWR francuskiej firmy AREVA, które mają działać np. w budowanych właśnie elektrowniach w Finlandii i Francji.

Trzeci model reaktorów to AP1000, z wodą pod ciśnieniem, stworzony przez amerykańsko-japoński koncern Westinghouse-Toshiba. "Są bardzo bezpieczne, nie wymagają działań człowieka ani dopływu energii elektrycznej do ich urządzeń nawet po awarii" - mówił ekspert. Jedna z koreańskich firm oferuje podobne reaktory z wodą pod ciśnieniem, wzorowane na tych amerykańskich.

"Rosja ma własne reaktory III generacji, zupełnie inne niż reaktor RBMK w Czarnobylu, udoskonalone w stosunku do reaktora który miał pracować w Żarnowcu" - dodał Strupczewski.

"Nikt nie może dziś powiedzieć, który z tych reaktorów jest najlepszy, o wyborze zadecyduje dokładna analiza bezpieczeństwa, niska cena i zakres możliwego udziału polskiego przemysłu w dostawach" - podkreślił.

Jak poinformował, reaktory III generacji, chociaż są nieco droższe od eksploatowanych obecnie w większości elektrowni na świecie reaktorów II generacji, to dobra inwestycja, bo urządzenia te są bardzo bezpieczne.

"W technologii III generacji budujemy reaktor tak, by był on odporny nawet na najmniej prawdopodobne awarie. Ludzie mogą koło nich mieszkać spokojnie, bo nie grozi im w żadnym razie chwilowa ewakuacja ani trwałe przesiedlenie" - tłumaczył ekspert.

Jak dodał, tego typu reaktory pracują już w elektrowniach w Japonii, a budowane są w Finlandii, w Chinach i we Francji, a kontrakty na ich budowę zawarły firmy w USA, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w Rosji. Elektrownie z reaktorami III generacji mają ponadto powstać w 20 kolejnych krajach w najbliższych latach. W większości przypadków, jeśli dany kraj nie dysponuje rodzimą technologią o wyborze dostawcy decyduje cena oraz dodatkowe warunki kontraktu.

"Przed miesiącem Emiraty Arabskie kupiły cztery reaktory koreańskie o mocy 5600 MW za 20 miliardów USD. Oznacza to 2,6 mln euro za MW. Kontrakt jest +pod klucz+, to znaczy Koreańczycy przekażą gotowe reaktory, z paliwem, po rozruchu, za ustaloną w kontrakcie sumę. Oczywiście koszt ziemi pod reaktor i podłączenia do sieci nie jest wliczony w kontrakt, tak samo jak nie wlicza się go w kontrakty na budowę elektrowni węglowych" - powiedział Strupczewski.

Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, a kolejna - po roku-dwóch. Za realizację inwestycji odpowiada Polska Grupa Energetyczna. Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni. W rankingu przoduje Żarnowiec na Pomorzu.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: O wyborze reakotra dla polskiej elektrowni zdecyduje cena

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!