XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Odnawialne źródła energii w przemyśle

Odnawialne źródła energii w przemyśle
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Świat dysponuje ogromną różnorodnością metod pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, począwszy od energii pozyskanej z wiatru i słońca po energię geotermalną czy energię pozyskiwaną z fal morskich. Która z dostępnych obecnie metod jest najbardziej odpowiednia do zasilenia fabryki? Temat ten jest coraz intensywniej analizowany przez inżynierów na całym świecie, w tym inżynierów firmy Fluor, którzy od lat wykonują projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Wykonywane przez Fluor projekty wstępne, wykonawcze oraz usługi kompletacji dostaw i zarządzania budową czy też projekty typu PMC (zarządzanie projektem w imieniu klienta) przyczyniają się dobudowania świadomości w kwestii różnorodności odnawialnych źródeł energii oraz możliwości odpowiedniego i skutecznego dopasowania ich do danej instalacji.

Od wielu lat udział energii odnawialnej w miksie energetycznym sukcesywnie rośnie. Coraz więcej krajów i firm decyduje się na nowe inwestycje związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. I tak, w Wielkiej Brytanii na wodach Morza Północnego trwa obecnie budowa pierwszej na świecie pływającej farmy wiatrowej, a w Chinach otwarto pierwszą na świecie pływającą farmę solarną.

W naszym kraju na pylonach niektórych stacji koncernu PKN Orlen w najbliższym czasie pojawią się turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu. Stale testowane są nowe rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, takie jak np. projekt pozyskiwania energii z fal morskich stworzony przez Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie, czy propozycja solarnych żaluzji, która pojawiła się na jednym z popularnych Kickstarterów.

Najlepszym z całej gamy odnawialnych źródeł energii możliwych do wykorzystania w celu zasilenia instalacji przemysłowej jest słońce. Sprawność paneli fotowoltaicznych z roku na rok rośnie wynosi obecnie nieco ponad 20%, natomiast cena pojedynczego kilowata (kW) energii pozyskanej w ten sposób sukcesywnie spada. Analizując informacje dotyczące sprawności ogniw fotowoltaicznych dostarczone przez National Renewable Energy Laboratory (zdjęcie 1), które mówią, że rekord sprawności wynosi obecnie 45.6%, należy przypuszczać, że technologia fotowoltaiczna niesie ze sobą duży potencjał i w najbliższych latach nastąpi jej szybki rozwój.

Przykładem instalacji fotowoltaicznej jest jeden z projektów Fluor, Centinela Solar Energy wykonany dla Centinela Solar Energy, LLC, członka LS Power Group w Kalifornii w USA (zdjęcie 2).

Projekt Centinela to elektrownia słoneczna o mocy 170 megawatów (MW) wykorzystująca polikrystaliczne panele fotowoltaiczne w technologii jednoosiowego śledzenia rozmieszczone na obszarze blisko 665 hektarów.

Kolejnym przykładem jest projekt AVSE II (zdjęcie 3) wykonany dla Arlington Valley Solar Energy, LLC, również członka LS Power, tym razem w Arizonie. Ta elektrownia słoneczna o mocy 125 MW jest zlokalizowana na około 470 hektarach i składa się z ponad 600 000 paneli fotowoltaicznych. Stworzenie tak rozległej instalacji wymagało użycia przeszło 1,8 miliona metrów kabli i przejechania ponad 130 000 pięter.

Instalację fotowoltaiczną można zlokalizować również wykorzystując powierzchnię dachu hali produkcyjnej lub elewację. Takie rozwiązanie wymaga minimalnego nakładu inwestycyjnego na budowę konstrukcji wsporczej. W sytuacji kiedy Klient zechce zwiększyć zainstalowaną moc możliwe jest wykorzystanie przestrzeni dostępnej wokół instalacji produkcyjnej, użycie systemów fotowoltaicznych śledzących słońce lub zainstalowanie dodatkowych paneli w formie zadaszenia parkingu.

Na świecie istnieje obecnie wiele instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachach hal produkcyjnych i magazynowych. Największe z nich zlokalizowane są USA i Indiach. Na szczególną uwagę zasługuje największa realizowana obecnie tego typu inwestycja na świecie - fabryka baterii litowo-jonowych "Gigafactory 1". Fabryka zlokalizowana jest w USA niedaleko Reno w stanie Nevada. Gigafactory po ukończeniu będzie posiadać największą dachową instalację fotowoltaiczną na świecie o mocy zainstalowanej 70 MW i produkowaną energię będzie w całości wykorzystywać na własne potrzeby. W Polsce dachowe instalacje fotowoltaicznie można spotkać na Lotnisku Chopina w Warszawie gdzie zainstalowano instalację fotowoltaiczną o mocy 800 kW, w Czechowicach-Dziedzicach na dachu firmy EHN S.A gdzie instalacja fotowoltaiczna ma moc 480 kW, czy w Rudzie Śląskiej gdzie na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) gdzie zbudowano instalację o mocy 311 kW.

Na liście dachowych instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 1 MW znajdują się nie tylko kraje o dużym nasłonecznieniu takie jak wspomniane wcześniej USA czy Indie. Znajdziemy na niej również takie kraje jak Niemcy czy Kanadę gdzie nasłonecznienie jest zbliżone do tego, jakie występuje w Polsce. Na podstawie przedstawionych powyżej przykładów dachowych instalacji fotowoltaicznych oraz analiz przeprowadzonych dla Klientów Fluor można stwierdzić, że w Polsce istnieje znaczny potencjał do wykorzystania energii słonecznej w celu zasilenia instalacji produkcyjnej. Należy jednak pamiętać, aby decyzja o budowie instalacji na dachu obiektu została poprzedzona na etapie koncepcji wnikliwą analizą techniczną i kosztową. Analiza taka wykonana przez odpowiednią firmę, dysponującą doświadczoną i wykwalifikowaną kadrą, pozwoli na zaprojektowanie instalacji w sposób optymalny.

Łukasz Olszewski

Branża Pomiarowa, Fluor S.A.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odnawialne źródła energii w przemyśle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!