Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Odpisy Taurona obniżą zysk netto za I półrocze o 0,6 mld zł

Autor: wnp.pl (DC)
26-07-2016 19:06
Odpisy Taurona obniżą zysk netto za I półrocze o 0,6 mld zł
Fot. Shutterstock.com

Tauron poinformował o konieczności odpisu z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych segmentu Wytwarzanie. Na łączną  kwotę odpisu składają się odpisy dotyczące farm wiatrowych w wysokości około 0,5 mld zł oraz odpisy dotyczące majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokości netto około 0,2 mld zł. Łączny szacunkowy wpływ na obniżenie skonsolidowanego wyniku finansowego netto wyniesie około 0,6 mld zł.

- Konieczność dokonania odpisów wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach niekorzystnych dla wytwórców energii elektrycznej zmian w otoczeniu rynkowym, takich jak spadek cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych oraz nowych uregulowań w obszarze OZE - poinformował Tauron.
Spółka wyjaśnia, że wartość odpisu dotyczącego źródeł konwencjonalnych wynika z utrzymującego się niekorzystnego trendu w zakresie cen energii elektrycznej i przewidywanej wyższej podaży energii ze źródeł konkurencyjnych wobec krajowej energetyki węglowej. Jednocześnie w założeniach do prognoz ujęto szacowany wpływ wprowadzenia mechanizmu tzw. rynku mocy. Powyższe uwarunkowania rynkowe wpływają z jednej strony na zmniejszenie przepływów pieniężnych tworzących wartość odzyskiwalną poszczególnych jednostek, z drugiej natomiast powodują odwrócenie utworzonych wcześniej odpisów z tytułu utraty wartości aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

W komunikacie podano, że w odniesieniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego Tauron Polska Energia za pierwsze półrocze 2016 r. zakończone 30 czerwca 2016 r. przeprowadzone testy wskazały zasadność utworzenia odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej rzeczowych i niematerialnych aktywów trwałych oraz wartości firmy, a także odwrócenia wcześniej utworzonych odpisów, w segmencie Wytwarzanie. Łączna kwota netto odpisów (tj. nadwyżka tworzonych odpisów nad ich odwróceniem) wynosi około 0,7 mld zł. Na tę kwotę składają się odpisy dotyczące farm wiatrowych w wysokości około 0,5 mld zł oraz odpisy dotyczące majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokości netto około 0,2 mld zł. Łączny szacunkowy wpływ na obniżenie wyniku finansowego netto wyniesie około 0,6 mld zł.

- Wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, przez którą Grupa rozumie EBIT powiększony o amortyzację i o odpisy na aktywa niefinansowe – podkreśla Tauron.

W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego Tauron Polska Energia za pierwsze półrocze 2016 r. zakończone 30 czerwca 2016 r. przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach Tauron Wytwarzanie oraz Tauron Ekoenergia oraz odwrócenia odpisu dla spółki Tauron Ciepło w łącznej kwocie netto w wysokości około 1,0 mld zł. Przewidywany szacunkowy wpływ tych odpisów na obciążenie wyniku netto w sprawozdaniu jednostkowym wynosi około 1,0 mld zł.

Spółka zastrzega, że prezentowane powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych Tauron Polska Energia S.A. i grupy kapitałowej Tauron za pierwsze półrocze 2016 roku, których publikację zaplanowano na 17 sierpnia 2016 r.

Odpisy Taurona nie są zaskoczeniem. Niedawno podobnych odpisów dokonały już grupy PGE, Energa oraz Polenergia. To oznacza, że wkrótce odpisów zapewne dokona również Enea.

Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

TAURONPE [TPE]

kurs:

3.79 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 336 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP