Oettinger o słowach Merkel ws. pakietu energetycznego

Oettinger o słowach Merkel ws. pakietu energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przepisy liberalizujące rynek gazu, tzw. 3. pakiet energetyczny, nie mogą być zmienione; to ustanowione prawo UE - powiedział w środę komisarz ds. energii Oettinger, pytany o słowa kanclerz Niemiec o potrzebie okazania elastyczności wobec obiekcji Rosjan dotyczących pakietu.

8 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas uroczystości uruchomienia kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku wezwała, by okazać "elastyczność" w sprawie obiekcji Rosji dotyczących unijnego pakietu; na uroczystości był też obecny niemiecki komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Jak powiedziała PAP eurodeputowana prof. Lena Kolarska-Bobińska (PO) o tę wypowiedź i możliwość zmiany pakietu pytali w środę podczas spotkania z Oettingerem posłowie komisji ds. energii, badań i przemysłu Parlamentu Europejskiego.

Oettinger odpowiedział europosłom, że oczywiście trzeci pakiet trzeba stosować w sposób elastyczny, ale "nie możemy go zmienić, ponieważ jest to unijne prawo ustanowione w demokratycznym procesie".

Jak wyjaśniły PAP służby prasowe KE, pakiet przewiduje możliwość wyłączenia gazociągów z obwarowań unijnego prawa, ale wniosek w tej sprawie do KE muszą złożyć krajowi regulatorzy, a KE je rozpatrzy. Ponadto wyłączenia takie obowiązywać mogą przez określony czas i dotyczyć określonej części przepustowości danego gazociągu.

Rosja od początku sprzeciwia się wdrożeniu trzeciego pakietu energetycznego, który pozbawia Gazprom pełnej kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach UE. Gazprom w dużej mierze jest inwestorem lub współinwestorem tych gazociągów i nie jest przychylny dostępowi do nich stron trzecich. Zgodnie z przyjętym w 2009 unijnym pakietem, systemem przesyłowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy. Mają oni zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów. Pakiet wszedł w życie w lipcu, ale aż 18 krajów nie wdrożyło w pełni jego postanowień.

Z postanowień pakietu częściowo wyłączony jest gazociąg Nord Stream, który został uznany za projekt o znaczeniu europejskim. Rosjanie chcieliby podobnego wyłączenia w przypadku planowanego gazociągu South Stream, który od końca 2015 r. miałby zaopatrywać w gaz południową Europę. Rura, ułożona m.in. po dnie Morza Czarnego, ma dojść do Austrii i Włoch.

Powołując się na rosyjskich analityków, Reuters napisał niedawno, że Rosja wierzy, iż uda jej się osiągnąć kompromis z UE ws. pakietu energetycznego, polegający na tym, że dostawcy mieliby dostęp do gazociągów kontrolowanych przez Gazprom "bez jakichkolwiek zmian w tej kontroli".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger o słowach Merkel ws. pakietu energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!