Oettinger: potrzebna wspólna europejska polityka energetyczna

Oettinger: potrzebna wspólna europejska polityka energetyczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger uważa, że potrzebna jest wspólna europejska polityka energetyczna, bo kraje Wspólnoty samodzielnie nie będą w stanie stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom.

Polski wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że ważne dla Polski, ale też dla innych krajów należących do Wspólnoty jest, by w sprawach dotyczących energii Unia występowała wspólnie i mówiła jednym głosem. Oettinger i Pawlak przemawiali podczas rozpoczętego w czwartek w Warszawie XII Spotkania Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.

Komisarz zapowiedział, że 9 listopada przedstawi swoją propozycję strategii energetycznej dla Europy. W jego przekonaniu wyzwania dotyczące polityki energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego są zbyt duże i przekraczają możliwości poszczególnych krajów. "Potrzebne jest opracowanie nowej polityki ładu energetycznego w Europie, potrzebna jest europeizacja tej polityki" - przekonywał.

Oettinger zapewnił, że Komisja Europejska będzie wspierać te projekty infrastrukturalne, które będą łączyć lub wzmacniać istniejące połączenia międzysystemowe poszczególnych krajów. Apelował do parlamentarzystów uczestniczących w warszawskim spotkaniu, by w swoich krajach wspierali te procesy zmierzające do budowy nowej infrastruktury przesyłu i wytwarzania energii oraz poprawiające bezpieczeństwo energetyczne.

Według wicepremiera Pawlaka, potrzebna jest budowa europejskiej sieci energetycznej, stworzenie połączeń nie tylko w istniejących już kierunkach wschód-zachód, ale i północ-południe. Taka rozbudowa sieci przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego. "W Polsce rozumiemy to sformułowanie jako zapewnienie pewności dostaw energii po rozsądnej cenie" - mówił.

Pawlak podkreślił, że Polska chciałaby zmienić unijne patrzenie na problemy energetyczne w kontekście zagrożeń klimatycznych. "Zamiast podejścia, że wszystko ma być niskowęglowe, chcielibyśmy - jako kraj w dużym stopniu opierający swoje wytwarzanie energii na węglu - zmienić to podejście na takie, że wszystko ma być niskoemisyjne. Gaz i ropa też zawierają węgiel i emitują zanieczyszczenia" - dodał. Ocenił, że dla naszego kraju największe znaczenie będzie miała poprawa efektywności energetycznej.

Pawlak dziękował Oettingerowi za pomoc przy negocjacjach z Rosjanami w sprawie aneksu do umowy gazowej. "Dzięki zaangażowaniu Komisji i komisarza Oettingera wspólnie wzmocniliśmy dialog energetyczny UE-Rosja. Takie podejście - wsparcie Komisji - może mieć zastosowanie również w innych krajach UE" - przekonywał wicepremier.

Partnerstwo Regionalne tworzy sześć państw Europy Środkowej: Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Do gościnnego udziału w obradach zapraszane są: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja. Partnerstwo stanowi forum dialogu politycznego pomiędzy państwami regionu. Zostało powołane w 2001 r. z inicjatywy ówczesnej minister spraw zagranicznych Austrii Benity Ferrero-Waldner. Dyskusje prowadzone w ramach Partnerstwa dotyczą bieżących spraw unijnych i ewentualnego ustalania wspólnych stanowisk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oettinger: potrzebna wspólna europejska polityka energetyczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!