XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ogrzewanie zdrożeje przynajmniej o 10 proc.

Ogrzewanie zdrożeje przynajmniej o 10 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczenie uprawnień do emisji CO2 oznacza, że oprócz energii elektrycznej zdrożeje też energia cieplna, jednak termin podwyżki i skala zależy od Urzędu Regulacji Energetyki.

W ostatnich latach koszt energii cieplnej rósł, ale podwyżki - jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki - nie przekraczały poziomu inflacji. W tym roku może być już inaczej - pisze Gazeta Prawna".

Elektrociepłowniom, które zaopatrują w ciepło 7 mln Polaków i dostarczają 56 proc. ciepła do ogrzewania, zabraknie darmowych uprawnień do emisji CO2. Jeśli projekt krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012 zostałby zatwierdzony w wersji z lutego 2008 roku, to elektrociepłownie dostałyby 93 proc. średniorocznego limitu emisji z lat 2005-2006.

- Jeśli każda elektrociepłownia otrzymałaby przydział na poziomie 93 proc. jej średniorocznego limitu emisji z lat 2005-2006, to presja na podwyżkę ceny ciepła byłaby najmniejsza z możliwych. Ale i tak koszty zakupu brakujących limitów spowodują, że elektrociepłownie złożą wnioski do URE o zwiększenie taryf na ciepło - mówi Paweł Orlof, prezes zarządu EC Będzin.

- Limity dla elektrociepłowni zawodowych tak naprawdę powinny być nie mniejsze niż 100 proc. średniorocznej emisji z lat 2005-2006 - dodaje.

Projekt podziału uprawnień zakłada, że niektóre elektrociepłownie, np. EC Zielona Góra, mogą dostać ponad 100 proc. limitów emisji z lat 2005-2006, a inne, jak EC Katowice czy EC Mielec, nawet poniżej 80 proc. W efekcie specjaliści z branży szacują, że z powodu braku uprawnień do emisji CO2 ceny ciepła na niektórych rynkach lokalnych mogą wzrosnąć przynajmniej o 10 proc., a w skrajnych przypadkach - tam gdzie limity będą najmniejsze - trzeba brać też pod uwagę ryzyko ograniczenia w dostawach ciepła.

- Wzrost cen może być wyższy, bo ceny węgla wzrosły o 20 proc., podobnie koszty transportu - mówi Jerzy Ptak, prezes zarządu EC Zabrze, która od pół roku stara się bezskutecznie o zmianę taryfy.

Kosztów brakujących uprawnień zapewne nie da się w całości przenieść w ceny ciepła, co branża bierze pod uwagę.

- Nie przewidujemy uwolnienia cen ciepła - mówi Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jeśli kosztów nie da się przenieść w pełni na ceny ciepła, to straty na sprzedaży firmy starałyby się zapewne odbić na cenach energii elektrycznej, której produkują ponad 20 TWh rocznie.

7 mln Polaków zaopatrują w ciepło elektrociepłownie to 56 proc. ciepła do ogrzewania

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ogrzewanie zdrożeje przynajmniej o 10 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!