Opole. Negocjacje ws. sprzedaży ECO potrwają dłużej

Opole. Negocjacje ws. sprzedaży ECO potrwają dłużej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 1 października, czyli o dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zapowiadano, potrwają negocjacje ws. sprzedaży 54,3 proc. akcji spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO), należących do miasta Opole i trzech innych gmin. Chce je kupić spółka ENEA Wytwarzanie.

Negocjacje z ENEA Wytwarzanie miały potrwać do 15 września. O wydłużeniu ich terminu poinformował na konferencji prasowej we wtorek naczelnik wydziału budżetu urzędu miasta w Opolu Paweł Krawczyk. Mówił, że powodem wydłużenia negocjacji był fakt, iż do tej pory "nie została uzgodniona treść umowy sprzedaży akcji ECO we wszystkich obszarach negocjacyjnych".

"Nie osiągnęliśmy konsensusu z ENAE Wytwarzanie, niemniej postanowiliśmy dać sobie czas, żeby jeszcze nad umową popracować" - tłumaczył. I dodał: "Liczymy na to, że inwestor zapozna się z dodatkowymi dokumentami o ECO SA, w tym z dokumentami obejmującymi sprawy pracownicze ECO tak, aby mógł przygotować się dzięki temu do rozmów z pracownikami".

Naczelnik wydziału budżetu zaznaczył, iż ma nadzieję, że do 1 października zostanie parafowana umowa zbycia akcji ECO, a potem rozpoczną się procedury związane właśnie z rozmowami inwestora z pracownikami. "Dalsze kroki co do procesu sprzedaży zostaną podjęte po 1 października" - dodał Krawczyk.

W ostatnich dniach prezydent Opola Ryszard Zembaczyński napisał na swoim blogu, że ostateczną decyzję o zbyciu udziałów ECO SA podejmie nowa rada miasta Opola - po wyborach.

Do sprzedaży przeznaczono pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Z tego 53 proc. akcji należy do miasta Opola, a reszta do gmin: Brzeg, Grodków i Głuchołazy. Wszystkie te samorządy w sierpniu ub.r. podpisały porozumienie o wspólnej sprzedaży akcji ECO.

Spółka ENEA Wytwarzanie jest firmą, której w lipcu tego roku przyznano tzw. prawo wyłączności w dalszych negocjacjach.

Pierwotnie zakupem pakietu akcji ECO zainteresowanych było sześciu oferentów. Po formalnej i merytorycznej ocenie ofert do dalszego etapu samorządy dopuściły pięć przedsiębiorstw. Ostatecznie oferty zakupu pakietu złożyły w czerwcu ENEA Wytwarzanie oraz konsorcjum czterech firm, do którego weszły E.ON edis energia; GELSENWASSER 3. Projektbeteiligungsgesellschaft mbH; SFW Energia Sp. z o.o. i KEG Kommunale Energiegesellschaft Ostbrandenburg mbH.

Po przeanalizowaniu obu ofert i przeprowadzeniu negocjacji równoległych z oferentami, do dalszego etapu rozmów wybrano spółkę ENEA Wytwarzanie. Zastrzegano jednak, że jeśli gminy nie porozumieją się do połowy września z inwestorem, będzie można wrócić do rozmów z konsorcjum czterech firm.

Ostateczne negocjacje - według władz Opola - dotyczą nie tylko ceny akcji, ale też strategii nabywcy wobec spółki ECO oraz formy współpracy z miastem Opole. Czas na wynegocjowanie pakietu socjalnego będą mieć też pracownicy spółki.

Pracownicy ECO w sierpniu w liście do prezydenta Opola wyrazili obawy dot. możliwości wynegocjowania pakietu socjalnego z inwestorem. Podkreślali, że ich zdaniem zapisy pakietu muszą być zaakceptowane przez wszystkich akcjonariuszy ECO oraz zarząd spółki.

Sprzedaż pakietu akcji ECO to temat budzący wiele wątpliwości wśród lokalnych polityków oraz jeden z głównych tematów kampanii wyborczej w Opolu.

W marcu 2013 r., głosami koalicyjnych klubów Platformy Obywatelskiej i klubu Razem dla Opola, na sprzedaż pakietu zgodziła się rada miasta Opola i procedura ruszyła. Wzbudziła jednak kontrowersje, tym większe, że miasto nie ujawnia wyceny spółki. Proces prywatyzacji wspólnie próbowali powstrzymać opolscy posłowie oraz radni SP i SLD. Przeciwni sprzedaży byli też politycy PiS. W ostatnim czasie przeciw prywatyzacji protestował na kolejnych konferencjach prasowych kandydat SLD na prezydenta Opola poseł Tomasz Garbowski. Przeciw sprzedaży akcji ECO jest też od września były wiceprezydent miasta, dziś kandydat na prezydenta Arkadiusz Wiśniewski, który do niedawna był zwolennikiem ich zbycia.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do ok. 540 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opole. Negocjacje ws. sprzedaży ECO potrwają dłużej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!