Opolskie gminy po raz kolejny tworzą grupę zakupową

Opolskie gminy po raz kolejny tworzą grupę zakupową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związek Gmin Śląska Opolskiego (ZGŚO) już czwarty raz utworzył grupę zakupową, dzięki której opolskie samorządy i podległe im jednostki taniej kupują prąd. W tym roku instytucji zainteresowanych zakupem energii w grupie może być więcej, niż w latach ubiegłych.

Przeprowadzony w ub. roku przetarg na zakup prądu w imieniu grupy zakupowej ZGŚO, stworzonej przez 36 samorządów z woj. opolskiego, dotyczył zakupu energii elektrycznej na 2015 rok dla łącznie 378 odbiorców końcowych - gmin i podlegających im jednostek oraz instytucji: szkół, przedszkoli, zakładów budżetowych, gminnych spółek czy instytucji kultury. Szacowane oszczędności wszystkich samorządów - wygenerowane w dużej mierze przez wzgląd na liczebność grupy zakupowej - liczone były w setkach tysięcy złotych.

Jak powiedział PAP w środę prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego Czesław Tomalik, grupa końcowych odbiorców zainteresowanych w tym roku wspólnym zakupem prądu na rok przyszły może być jeszcze większa. Zarząd ZGŚO postanowił bowiem, że do utworzonej w tym roku, czwartej już grupy zakupowej, zaproszone zostaną wszystkie gminy woj. opolskiego (jest ich 71) oraz podległe im instytucje czy jednostki, a nie tylko gminy skupione w ZGŚO (jest ich 38).

Zdaniem Tomalika jest więc szansa na zwiększenie liczby tzw. końcowych odbiorców. "Do naszej grupy zakupowej w tym roku mogą przystąpić gminne spółki i gminne instytucje kultury, jak również gminne zakłady budżetowe czy gminne jednostki budżetowe nawet wówczas, gdy na taki krok nie zdecyduje się ich gmina" - wyjaśnił Tomalik. I dodał: "Ich samodzielność w tym zakresie wynika z ustawy Prawo zamówień publicznych, a do każdego kierownika takiej jednostki przemawia rachunek ekonomiczny, wynikający z naszych kilkuletnich doświadczeń".

Kierownik referatu zamówień publicznych Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich Hubert Waloszek powiedział PAP, że szacunkowo wyliczone oszczędności za zakup energii elektrycznej przez gminę Strzelce Opolskie w ramach grupy zakupowej ZGŚO za ten rok sięgną ok. 70 tys. zł. Waloszek wyjaśnił, że szacunek ten wynika z analizy średnich cen, uzyskanych w przetargach zorganizowanych przez inne podmioty, porównanych z ceną energii elektrycznej wynegocjowaną przez ZGŚO.

"Ze względu na tak korzystne wyniki i wymierne oszczędności osiągane przez nasze grupy zakupowe zachęcamy też samorządy gminne w całym kraju do podejmowania podobnych grupowych inicjatyw" - zaznaczył Tomalik.

Tak jak w ub. roku gminą, która w imieniu całej grupy również w tym roku przygotuje przetarg na zakup energii elektrycznej, będą Strzelce Opolskie. Kierownik referatu zamówień publicznych strzeleckiego urzędu również uznał, że w tym roku samorządów czy ich jednostek, które przystąpią do grupy zakupowej może być więcej. Ile dokładnie - to zdaniem Waloszka powinno być wiadome w połowie kwietnia, bo do tego czasu chętne podmioty samorządowe mają przesłać gminie Strzelce Opolskie pełnomocnictwa, upoważniające tę gminę do przeprowadzenia w ich imieniu wspólnego postępowania przetargowego. "Wszczęcia postępowania przetargowego należy się natomiast spodziewać najprawdopodobniej w czerwcu" - dodał Waloszek.

Związek Gmin Śląska Opolskiego to jeden z najstarszych związków międzygminnych w Polsce. Zarejestrowany został w czerwcu 1991 roku, a jego celem jest rozwój społeczny i gospodarczy gmin oraz regionu Śląska Opolskiego. Obecnie zrzesza 38 gmin. Pierwszą grupę zakupową ZGŚO, utworzoną dla przeprowadzenia wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej dla samorządów i ich jednostek, zawiązano w 2012 roku.

ZGŚO prowadzi także działalność szkoleniową. Tomalik podał, że w ostatnim czasie np. odbyły się szkolenia w ramach cyklu dla nowo wybranych radnych w Korfantowie, Zawadzkiem, Zdzieszowicach czy Głuchołazach. "Grupy zakupowe i grupowe negocjacje cenowe stały się jednak wiodącym nurtem pracy Związku, gdyż przynoszą wymierne korzyści dla gmin członkowskich, a poprzez połączenie potencjałów i wspólne inicjatywy mają większą siłę oddziaływania na monopolistów, niż w przypadku pojedynczych gmin" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opolskie gminy po raz kolejny tworzą grupę zakupową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!