Opolskie. Pierwsza rolnicza biogazownia w regionie

Opolskie. Pierwsza rolnicza biogazownia w regionie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Zalesiu (pow. namysłowski) otwarto w środę pierwszą rolniczą biogazownię w regionie. Biogazownia powstała przy dużej fermie trzody chlewnej Ferma-Pol. Ma moc 2 MW. Koszt inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł.

Biogazownię z układem kogeneracyjnym, czyli wytwarzającym jednocześnie prąd i ciepło, zasilanym biogazem powstającym w procesie fermentacji gnojowicy, zbudowała w Zalesiu spółka Polskie Biogazownie "Energy-Zalesie". Prezes zarządu tej spółki Sławomir Piwowarski powiedział PAP, że realizacja inwestycji trwała nieco ponad rok: od czerwca 2011 do sierpnia 2012.

"Pozwolenie na użytkowanie uzyskaliśmy w ostatnich dniach sierpnia tego roku" - zaznaczył Piwowarski. Dodał, że koszt budowy biogazowni to w sumie ok. 30 mln zł.

Podstawowym surowcem wykorzystywanym w Zalesiu do wytwarzania prądu i ciepła jest gnojowica pochodząca od kilkudziesięciu tysięcy hodowanych przez Ferma-Pol tuczników. Do gnojowicy dodawane są też np. odpady z ziemniaków czy buraków. "Wytwarzamy około 70 tysięcy metrów sześciennych gnojowicy rocznie" - podał prezes państwowej spółki Ferma-Pol, Krzysztof Gołębiowski.

Prąd z Zalesia jest w większości sprzedawany do sieci krajowej, a ciepło wykorzystywane głównie na potrzeby własne. Produktem ubocznym procesu jest płynny osad, tzw. poferment, wykorzystywany jako nawóz.

Gołębiowski stwierdził w rozmowie z PAP, że powstanie biogazowni nie tylko rozwiązało problem ochrony środowiska i zagospodarowania gnojowicy w Ferma-Pol-u, ale także uratowało blisko 40-letni zakład, zatrudniający ponad 100 osób. W związku z unijnymi przepisami Ferma-Pol musiał zmienić sposób zagospodarowania gnojowicy, bo spółka uważana była za truciciela. Zakład nie miał jednak na to pieniędzy. Sytuację uratował inwestor i budowa biogazowni.

"To o tyle ważne, że jesteśmy największym zakładem pracy w gminie Domaszowice i jednym z czołowych w powiecie namysłowskim" - stwierdził Gołębiowski. - "Mamy też ogromne tradycje w hodowli trzody".

Członek zarządu województwa odpowiedzialny za rolnictwo Antoni Konopka stwierdził, że powstanie w Zalesiu biogazowni to "same korzyści dla wszystkich". Konopka podkreślił, że otwarta w środę biogazownia to pierwszy obiekt tego typu w regionie. Jego powstanie to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też rolnictwa - uchroniło zakład pracy oraz produkcję zwierzęcą.

"Spadek produkcji zwierzęcej to słabość województwa. Pozostanie Ferma-Pol-u na pewno produkcję wzmocni" - skwitował Antoni Konopka.

Jak wyjaśnił prezes Ferma-Pol-u Krzysztof Gołębiowski, spółka sprzedaje ponad 40 tys. sztuk tuczników rocznie. Produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym. Zakład ma własną mieszalnię pasz, stacje uzdatniania wody i kotłownię.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opolskie. Pierwsza rolnicza biogazownia w regionie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!