Opozycja i ekolodzy krytykują politykę energetyczną Merkel

Opozycja i ekolodzy krytykują politykę energetyczną Merkel
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok po katastrofie nuklearnej w Japonii niemiecka opozycja i organizacje ekologiczne zarzuciły rządowi Angeli Merkel, że zbyt opieszale realizuje politykę rezygnacji z energii atomowej i przyspieszenia rozwoju energetyki, opartej na źródłach odnawialnych.

"Rząd federalny nie ma jasnej strategii (...) ani ogólnego planu" - powiedziała socjaldemokratyczna premier landu Nadrenia Północna-Westfalia Hannelore Kraft w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zdaniem Kraft osiągnięcie przyjętych w zeszłym roku celów w polityce energetycznej Niemiec będzie bardzo trudne. "Nie ma systemu monitoringu, nie możemy zatem dowiedzieć się, czy jesteśmy już w korytarzu, prowadzącym tam, gdzie chcemy być w 2020 roku. Już teraz jesteśmy spóźnieni" - dodała polityk SPD.

Po wywołanej przez trzęsienie ziemi i tsunami ubiegłorocznej katastrofie nuklearnej w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima rząd Niemiec dokonał zwrotu o 180 stopni w swej polityce energetycznej. Przy poparciu opozycji i większości społeczeństwa chadecko-liberalna koalicja wycofała się z uzgodnionych pół roku wcześniej planów wydłużenia okresu eksploatacji 17 elektrowni atomowych o średnio 12 lat i postanowiła natychmiast wyłączyć najstarsze reaktory sprzed 1980 roku, a pozostałe wygaszać stopniowo do 2022 roku.

Jednocześnie szybciej rozwijać ma się energetyka, oparta na źródłach odnawialnych; założono, że do 2020 roku energia elektryczna pozyskiwana ze źródeł odnawialnych ma stanowić 35 proc. zużycia prądu. Rząd zapowiedział m.in. zwiększenie wsparcia dla nowych parków wiatrowych i energooszczędnych remontów budynków. Do 2020 miałoby też powstać 4450 kilometrów nowych tras przesyłowych energii elektrycznej.

"Przyspieszenie procesu odchodzenia od energii atomowej było słuszną decyzją w obliczu tego, co wydarzyło się w Fukushimie" - oświadczyła w miniony weekend Merkel w cotygodniowym wystąpieniu wideo. Jej zdaniem największym wyzwaniem i priorytetem na nadchodzące lata będzie rozbudowa sieci energetycznych, aby południowe regiony Niemiec mogły korzystać z energii elektrycznej, wytwarzanej przez parki wiatrowe na północy. Do czerwca rząd w Berlinie chce przedstawić plan rozbudowy tras przesyłowych.

Jednak zdaniem opozycji niemiecka "rewolucja energetyczna" przebiega zbyt opieszale, na czym ucierpieć może gospodarka kraju. "Wydaje się, że po decyzji o rezygnacji z atomu koalicja pani Merkel przestała pracować" - powiedział szef Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel w jednym z wywiadów, opublikowanych w miniony weekend. Ostrzegł, że ewentualne niepowodzenie przyjętej polityki energetycznej może mieć fatalne skutki społeczne i gospodarcze.

Także zdaniem Zielonych rząd Merkel nie wdrożył przyjętych w zeszłym roku zamierzeń. "Zamiast ogłoszonej przez koalicję rewolucji, możemy mieć do czynienia z kontrrewolucją w polityce energetycznej" - oświadczyli Zieloni.

Podobną ocenę wystawiła rządowi organizacja ekologiczna BUND. Federalny Związek na rzecz Energii Odnawialnej (BEE) zarzucił zaś rządowi w Berlinie wręcz blokowanie przebudowy systemu zaopatrzenia w energię w kluczowych punktach; skrytykowano szczególnie niedawną decyzję o obniżeniu o 30 proc. subwencji na instalacje paneli fotowoltaicznych.

Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen odpiera krytykę. Według niego w zeszłym roku udział energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu prądu wzrósł o 14 proc. "A zatem 20 proc. niemieckiej produkcji energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych" - powiedział minister w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. "Krok po kroku idziemy do przodu" - zapewnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Opozycja i ekolodzy krytykują politykę energetyczną Merkel

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!