XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Organizacje pozarządowe apelują o konkretne ustalenia COP 14

Organizacje pozarządowe apelują o konkretne ustalenia COP 14
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Organizacje pozarządowe apelują o konkretne ustalenia Szczytu Klimatycznego COP 14, odbywającego się w Poznaniu. Zarzucają też politykom brak woli do podejmowania konkretnych zobowiązań.

"Ciągle nie ma na stole konkretnych propozycji" - powiedział w piątek Hans Verlome z WWF. Zapowiedział, że podczas weekendowych obrad w grupach nieformalnych ich uczestnicy będą starali się przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań; mają apelować o przyspieszenie negocjacji.

"Chcemy je przedstawić politykom, którzy przyjadą do Poznania i mamy nadzieję, że nasze zdanie będzie wzięte pod uwagę" - dodał.

"Widzimy, że nie wszystkie kraje są gotowe do wypełniania swoich zobowiązań, które podjęły na konferencji na Bali - zwłaszcza dotyczy to UE, która obecnie mówi o redukcji emisji o 20 proc., a powinna przygotować się do 30-proc. redukcji" - powiedział Verlome.

Według niego, podczas poprzedniego szczytu COP 13 na Bali UE ogłosiła redukcje emisji o 20 proc. Jej przedstawiciele zaznaczyli jednak, że w przypadku, kiedy inne kraje przystąpią do redukowania emisji, Unia zwiększy redukcję do 30 proc.

Według strony społecznej, najbiedniejsi nie mają czasu na to, by czekać na decyzje państw bogatych. Domagają się opracowania zasad funkcjonowania Funduszu Adaptacyjnego i jego uruchomienia w 2009 roku. Fundusz ten ma pomagać krajom biedniejszym do przystosowania się do zmian klimatycznych; ma też finansować transfer najnowszych technologii do tych krajów.

"Aby móc ograniczyć emisje CO2, świat potrzebuje kolejnej rewolucji technologicznej. Tylko transfer technologii może pomóc najbiedniejszym w budowaniu nowoczesnych technologii" - dodał Verlome.

"Japonia, Kanada i Australia powinny ustanowić redukcje średniookresowe o 25-40 proc. do 2020 roku. Wiemy, że Australia zastanawia się nad ograniczeniem emisji o 5-15 proc. To za mało, ale będzie to konkretna propozycji" - powiedziała Julie Ann Richards ze stowarzyszenia Oxfam.

Organizacje pozarządowe z Kanady ogłosiły w piątek w Poznaniu deklarację "Inuvik", w której domagają się uchwalenia w Kopenhadze w 2009 roku dokumentu, który będzie mocniej niż protokół z Kioto walczył z globalnym ociepleniem i który pozwoli na zachowanie środowiska naturalnego wielu plemion tubylczych w północnej Kanadzie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Organizacje pozarządowe apelują o konkretne ustalenia COP 14

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!