Organizacje pozarządowe krytykują handel emisjami CO2

Organizacje pozarządowe krytykują handel emisjami CO2
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mechanizm handlu emisjami CO2 to katastrofa - organizacje pozarządowe krytykują w czasie szczytu klimatycznego słabość rozwiązań, które miały ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Wytykają też, że pozwolono "trucicielom" sponsorować konferencję w Warszawie.

Ponad 130 organizacji pozarządowych przyjęło na odbywający się szczyt klimatyczny w Warszawie wspólne oświadczenie, w którym wskazują, że handel emisjami CO2 tak naprawdę pogłębia kryzys klimatyczny, zamiast mu zapobiegać. Przypominają, że UE chce podczas rozmów w stolicy Polski dalej forsować ten system.

"Istniejący mechanizm rynkowy okazał się katastrofą" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Simone Lovera z Globalnej Koalicji na rzecz Lasów. Jak podkreślała, nie pomaga on w ogóle w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Unijny rynek handlu emisjami załamał się ze względu na bardzo niskie ceny pozwoleń. Aby temu zaradzić, Komisja Europejska chce zawiesić aukcje części pozwoleń na emisję CO2. W zeszłym roku zaproponowała, by w latach 2013-2015 zmniejszyć liczbę sprzedawanych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na unijnym rynku CO2 (ETS) o 900 mln, by o tyle samo zwiększyć ją w kolejnych latach do 2020 r. Propozycja została już poparta przez Parlament Europejski. Tzw. backloadingowi sprzeciwia się Polska.

Lovera podkreślała, że podaż pozwoleń na emisję jest trzy razy wyższa niż popyt, dlatego ich ceny są tak niskie. Jej zdaniem należało by zamiast handlu emisjami wprowadzić system certyfikacji, który skuteczniej ograniczałby emisję gazów cieplarnianych. Przekonywała, że rozwiązania pozarynkowe są zdecydowanie lepsze, jeśli chodzi o uzyskiwanie pozytywnych efektów dla ochrony klimatu.

Pascoe Sabido z Corporate Europe Observatory (CEO) mówił z kolei o silnym lobby wielkiego biznesu podczas konferencji klimatycznej w stolicy Polski. Jego zdaniem korporacje starają się uniemożliwić osiągnięcie ambitnego porozumienia w Warszawie. Jak mówił są to firmy, które korzystają z obecnego stanu na rynku pozwoleń handlu emisjami CO2.

Według niego Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisjami ma największą delegację podczas każdego COP i tak jest też teraz; w Kopenhadze reprezentowało je prawie 500 osób.

Tłumaczył, że stowarzyszenie to wspomagają wielkie grupy finansowe, takie jak Citigroup, Bank of America, JP Morgan Chase oraz firmy truciciele, np. Vattenfall czy EDF Energy.

Aktywista skrytykował też organizatorów warszawskiego spotkania za to, że pozwalają na sponsorowanie konferencji koncernom przyczyniającym się do dewastacji klimatu. W tym kontekście wymienione zostały: Polska Grupa Energetyczna i potentat na rynku stali ArcelorMittal. Jak mówił, PGE to jeden z największych emitentów dwutlenku węgla w całej Europie i odbiorca darmowych pozwoleń na emisję. "To szokujące, że PGE i ArcelorMittal sponsorują COP" - mówił przedstawiciel Corporate Europe Observatory.

Rzecznik ministerstwa środowiska Paweł Mikusek odpierał te zarzuty, podkreślając, że również organizacje dbające o środowisko korzystają z wyrobów tych firm.

"Ograniczamy koszty tej imprezy, które ponoszą wszystkie państwa. Biznes jest zainteresowany tym, żeby nam pomagać. Nie widzę w tym nic złego, że współpracujemy z organizacjami biznesowymi" - powiedział PAP Mikusek.

Corporate Europe Observatory to organizacja badaczy i aktywistów kwestionujących - ich zdaniem - uprzywilejowany dostęp i wpływy korporacji i ich grup lobbystycznych na tworzenie polityki UE.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Organizacje pozarządowe krytykują handel emisjami CO2

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!